Zamknij

To będzie największa pełnia od początku 21. wieku. Kolejną będziemy podziwiać dopiero za 18 lat

Agnieszka Moczyróg
07.11.2016 13:55
Pełnia Księżyca
fot. Pixabay

Już w połowie listopada podziwiać będziemy Superksiężyc. To świetna okazja, aby wybrać się na spacer nocą i skierować swój wzrok ku niebu.  

Księżyc znajdujący się w perygeum, a więc w najbliższej z możliwych odległości od Ziemi, będziemy mogli podziwiać już 14 listopada 2016 roku. Będzie to o tyle wyjątkowe doświadczenie, że ostatnio doświadczyć tego zjawiska można było w… 1948 roku. Na kolejne też będziemy musieli sporo poczekać, bo aż 18 lat. 

Oczywiście, każdy z nas pewnie nie jeden raz doświadczył pełni i zachwycał się Księżycem w pełnej jego krasie. To, dla wielu wyjątkowe wydarzenie sprawia, że chętniej wybieramy się na nocne spacery i kierujemy wzrok ku niebu. Tym razem będzie to naprawdę niesamowita noc, Księżyc bowiem prawie nigdy nie był aż tak blisko. Jak podaje Polskieradio.pl, odległość geocentryczna od Ziemi do środka naszego naturalnego satelity wyniesie 356536 kilometrów. Będzie to tym bardziej wyjątkowe wydarzenie, że, jak twierdzą naukowcy NASA, Księżyc podczas superpełni może być aż o 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od Ziemi. 

Pełnia Księżyca, jak podaje Tvn24.pl, 14 listopada 2016 roku zastanie nas w ciągu dnia, bo o godzinie 14:52. Jednak, biorąc pod uwagę jak szybko w tym miesiącu zachodzi Słońce, aby zobaczyć to niesamowite zjawisko nie będziemy musieli zbyt długo czekać, a pewnie jedynie trochę ponad godzinę. 

Czym jest superpełnia?

Superpełnia, superksiężyc, a nawet wilczy Księżyc to tylko niektóre nazwy, którymi możemy określić zjawisko, którego świadkami będziemy już za kilka dni. Jego nazwę w 1979 roku wprowadził astrolog Richard Noll i określa się nim zjawisko, gdy ziemski satelita znajduje się w linii prostej ze Słońcem i Ziemią. 

Nie możemy przegapić tej wyjątkowej okazji i w nocy 14 listopada 2016 roku powinniśmy wyjść na spacer i spojrzeć w niebo. Zapowiada się naprawdę niesamowita noc.