Zamknij

Ten lot w kosmos będzie trwał 11 minut. Tajemniczy turysta zapłacił za niego 28 milionów dolarów

Magdalena Pawłowska
15.06.2021 10:04
Kosmos
fot. Shutterstock

W dzisiejszych czasach astronautą może zostać niemal każdy. Pod warunkiem, że ma bardzo dużo pieniędzy. Zakończyła się licytacja pierwszego lotu rakietą New Shepard, jednak wciąż nie wiemy, kto się na niego wybierze.

Osoba, która do tej pory nie ujawniła swojej tożsamości, zapłaciła 28 milionów dolarów, by polecieć w kosmos razem z Jeffem Bezosem i jego bratem.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Lot w kosmos z Jeffem Bezosem

Jeff Bezos to najbogatszy człowiek świata. Niedawno ogłosił, że zamierza ustąpić ze stanowiska CEO Amazona i niedługo po tym poleci w kosmos. Dokładniej mówiąc, jedynie na jego krawędź - podczas pierwszego lotu New Shepard nie wzniesie się wysoko, bo jedynie 103 km nad Ziemię. Na statku przez chwilę - około 3 minuty - będzie można poczuć, jak to jest znajdować się w stanie nieważkości. Zamierzony czas trwania lotu to 11 minut.

Na początku zainteresowanie wycieczką było niewielkie, jednak kiedy Jeff Bezos ogłosił, że zamierza dołączyć do załogi statku, niewyobrażalnie wzrosło. Ostatecznie podczas licytacji najwyższa oferta wyniosła 28 milionów dolarów. Osoba, która wygrała, na razie nie chce zdradzać swojej tożsamości.

Pierwszy turystyczny lot w kosmos?

Lot rakietą New Shepard odbędzie się już 20 lipca 2021 roku. Niektórzy nazywają go pierwszym turystycznym lotem w kosmos, ale w historii były już precedensy. 28 kwietnia 2001 milioner Dennis Tito po raz pierwszy w historii opłacił bilet na Międzynarodową Stację Kosmiczną i pozostał tam przez 7 dni, 22 godziny i 4 minuty. Za tak długo trwającą podróż zapłacił "jedynie" 20 milionów dolarów.

Jak sądzicie, czy warto było wydać 8 milionów dolarów więcej za... 11 minut?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?