Zamknij

Tęcza na Marsie. Łazik NASA wykonał niesamowite zdjęcie

07.04.2021 09:07
Mars
fot. Shutterstock

Łazik Perseverance uchwycił na Marsie dość nietypowy obraz. Tęcza, która jest zjawiskiem powszechnie występującym na Ziemi, na Czerwonej Planecie nie powinna się pojawić.

Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, skąd wzięła się tęcza na Marsie. Jej pojawienie się jest niezrozumiałe - do tego, aby wystąpiła, potrzebne jest światło słoneczne i unoszące się w powietrzu cząsteczki wody. A tej na razie nie udało się znaleźć na powierzchni planety.

Zobacz także: To wino przez rok dojrzewało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wiemy, jak smakuje

Tęcza na Marsie

Łazik Perseverance przesłał z Marsa zdjęcie, które zapiera dech. Tęcza na czwartej planecie naszego Układu Słonecznego to naprawdę zaskakujący widok. Wywołuje też spore kontrowersje.

Według przyjętej dzisiaj wiedzy taki barwny łuk na niebie może powstać wtedy, gdy promienie Słońca są rozpraszane przez wilgoć - obecne w atmosferze kropelki wody. Wiemy, że kiedyś była ona obecna na Marsie. Łazik NASA uparcie jej poszukuje. Jednak minusowe temperatury panujące na Czerwonej Planecie niemal całkowicie wykluczają występowanie tej substancji w stanie ciekłym. W takim razie - skąd wzięła się tęcza nad powierzchnią Marsa?

Nie ogłoszono jak dotąd, jakie oficjalne wyjaśnienie przyjmuje w tej sprawie NASA. Teorii naukowych, wymyślonych naprędce przez badaczy, jest kilka.

Niektórzy twierdzą, że tęcza jest efektem odbicia promieni słonecznych od obiektywu aparatu łazika - tzw. flarą. Inni dopatrują się w tym zjawiska meteorologicznego o nazwie halo - zwracają uwagę, że w atmosferze Marsa znajdują się kryształki lodu i obłoki srebrzyste, które mogły rozszczepić światło. Jak komentuje dr Natalia Zalewska z CBK PAN, podobne zjawisko można zaobserwować na Ziemi w postaci halo księżycowego. Według kolejnych badaczy za rozproszenie promieni słonecznych odpowiada kurz unoszący się w powietrzu.

Marsjańska tęcza

Barwny łuk nad powierzchnią Marsa to niecodzienny widok. Na tle żółtego nieba na Czerwonej Planecie wygląda zupełnie inaczej niż tęcza, którą oglądamy na Ziemi. Zobaczcie sami:

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?