Zamknij

Takiego Księżyca nigdy dotąd nie widziano. Zachwycająca praca astrofotografa

05.05.2021 09:00
Księżyc
fot. Shutterstock

Jak wyglądałby naturalny satelita Ziemi, gdyby posiadał kolory? Ukazanie go w ultrafiolecie pozwala to sobie wyobrazić. Ten widok może was zaskoczyć.

W marcu pisaliśmy o tym, jaką barwę mają minerały znajdujące się na Księżycu. Zobaczcie, jaki efekt daje spojrzenie na nie przez ultrafiolet.

Zobacz także: Zdjęcie jedno na milion. Kosmiczny statek przeleciał na tle Słońca

Kolory na Księżycu

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że Księżyc posiada własne góry? Wzniesienia na powierzchni naszego naturalnego satelity widzimy jaśniej, bo lepiej rozpraszają promienie słoneczne. Ciemne plamy na jego tarczy to zagłębienia terenu.

Powierzchnia Księżyca składa się ze skał, na których obecne są minerały występujące również na Ziemi. Obszar luny pokrywają m.in. żelazo, tlenek tytanu i aluminium. Zwiększenie saturacji na zdjęciach pozwala zobaczyć, jak duże jest ich nagromadzenie.

Jak się okazuje, jeszcze ciekawszy efekt daje rzucenie na obraz Księżyca promieni ultrafioletowych albo podczerwieni. Wygląda wtedy jak z bajki.

Księżyc widziany przez ultrafiolet

Astrofotograf Andrew McCarthy opublikował niedawno na swoim instagramowym profilu zdjęcie kwietniowej pełni Księżyca pokryte filtrem ultrafioletowym. Udało mu się w ten sposób wydobyć barwy, które pozwalają spojrzeć na lunę zupełnie inaczej niż zwykle. Jak wam się podoba taki Księżyc?

Trzeba przyznać, że taka pełnia widziana na żywo robiłaby wrażenie.

Zobacz także: Tak wygląda Gwiazda Polarna widziana z bliska. Niesamowite zdjęcie od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?