Zamknij

Tak wyglądało zaćmienie Księżyca w Polsce. Widzieli je tylko szczęśliwcy

17.05.2022 09:13
Księżyc
fot. Shutterstock

Zaćmienie Księżyca to wspaniałe widowisko, jednak można je obserwować tylko na bezchmurnym niebie. W większości miast i wsi w Polsce nie udało się go dostrzec. Kilka osób na południu kraju miało szansę je podziwiać. Teraz dzielą się wykonanymi zdjęciami.

16 maja 2022 roku o świcie miało miejsce zaćmienie Księżyca. Niewiele osób miało okazję je zobaczyć, bo pogoda tego ranka okazała się wyjątkowo kapryśna. Udało się jednak stworzyć kilka pięknych zdjęć. Zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Zaćmienie Księżyca 16 maja 2022 roku

16 maja 2022 roku wypadło pierwsze w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca. To jedyne, jakie mieliśmy szansę obserwować - 8 listopada zjawisko wystąpi kolejny raz, jednak nie będzie widoczne z powierzchni naszego kraju. Miłośnicy obserwacji nocnego nieba mieli więc teraz niepowtarzalną okazję, by podziwiać je w tym roku.

Było jednak wiele rzeczy, które im w tym przeszkodziły. Pierwszym problemem okazała się pogoda, która nie sprzyjała spoglądaniu w niebo. Zaćmienie trwało długo - zaczęło się od 3:32 nad ranem, a kulminację osiągnęło o 6:13. Ci, którzy zerwali się o świcie, żeby spróbować je wypatrzeć, w wielu miejscach w Polsce musieli położyć się z powrotem do łóżka. Niebo było bowiem zasnute chmurami.

Szanse na stworzenie wyraźnego zdjęcia należało oceniać dość sceptycznie także z innego powodu. Podczas majowych nocy tuż przed wschodem Słońca niebo jest na tyle jasne, że trudno wypatrzeć na nim jakiekolwiek szczegóły. Prawdziwe widowisko można było oglądać za to w Ameryce Południowej. U nas to zjawisko ukaże się w pełnej krasie dopiero za kilka lat - jak podaje Karol Wójcicki z bloga "Z głową w gwiazdach", zobaczymy je wysoko na niebie 20 grudnia 2029 roku.

Tak wyglądało zaćmienie Księżyca w Polsce. Widzieli je tylko szczęśliwcy

Niewielu osobom udało się uchwycić obraz zaćmienia Księżyca na zdjęciu. Mieszkańcy południowej Polski podzielili się niezwykłymi obrazami. Widać, że choć może tarcza luny jest na nich nieco rozmyta, nabrała pięknego czerwonawego koloru. Autorzy fotografii twierdzą, że warto było zrezygnować ze snu, by móc podziwiać to zjawisko.

Chcielibyście zobaczyć zaćmienie Księżyca na żywo?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?