Zamknij

Tak wyglądała Ziemia podczas zaćmienia Słońca. Ten widok robi wrażenie

11.06.2021 09:19
Ziemia
fot. Shutterstock

W sieci ukazało się niesamowite nagranie ukazujące naszą planetę podczas zaćmienia. Zobaczcie, jak cień Księżyca kładzie się na jej powierzchni.

Podczas obserwacji zaćmienia Słońca skupiamy się na widoku naszej gwiazdy centralnej. Przyglądamy się temu, jak tarcza Księżyca przesłania nam jego światło. Warto jednak zobaczyć, jak prezentuje się wtedy nasza planeta. Ten widok robi ogromne wrażenie. 

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku

10 czerwca 2021 roku na niebie wystąpiło zaćmienie Słońca. W naszym kraju ukazało się jako częściowe, a w niektórych częściach świata jako obrączkowe. Wiele osób na całym świecie obserwowało to zjawisko. Po raz pierwszy od kilku lat mieliśmy możliwość oglądać je w Polsce.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy tarcza Księżyca przesłania mieszkańcom Ziemi gwiazdę centralną naszego Układu Słonecznego. Zapada wtedy ciemność, bo tracimy dostęp do światła. W niektórych częściach globu mamy jedynie możliwość zobaczyć tzw. pierścień ognia, czyli jasną obwódkę wokół czarnej kuli Słońca.

Choć prezentuje się to wspaniale, niektórzy uważają, że o wiele bardziej spektakularnym widowiskiem jest zaciemnienie Ziemi. Zobaczcie, jak wygląda wtedy nasza planeta.

Tak wyglądała Ziemia podczas zaćmienia Słońca

W sieci pojawiło się nagranie z satelity NOAA's GOES-East, na którym możemy zobaczyć, jak na Ziemi kładzie się cień Księżyca. Zobaczcie sami:

Niesamowity widok, prawda?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?