Zamknij

Tak wyglądał wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sieci pojawiło się przerażające nagranie

22.11.2021 09:23
Kosmos
fot. Shutterstock

Jak wyglądałoby zderzenie stacji ISS z chmurą odpadków powstałych po rosyjskich testach broni? Z symulacji przygotowanej przez sieć SST wynika, że śmieci mogły zniszczyć kosmiczny dom.

Wypadek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był jednym z najgłośniej komentowanych wydarzeń, jakie miały miejsce w tym roku. Test rosyjskiej broni antysatelitarnej z dnia 15 listopada doprowadził do powstania chmury odłamków, która poruszała się po orbicie w sposób bezpośrednio zagrażający astronautom na stacji ISS. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Stacja ISS mogła się zderzyć z chmurą kosmicznych śmieci

15 listopada 2021 roku Rosjanie wystrzelili z Ziemi pocisk, który doprowadził do zniszczenia nieczynnego satelity Kosmos 1408. Zrobili to w ramach testów broni. Wszystkie agencje kosmiczne uznały to za przejaw skrajnej nieodpowiedzialności i egoizmu. 

Szczątki po wybuchu satelity stworzyły bowiem potężną chmurę odpadków, która orbituje teraz wokół naszej planety. Przypomina ona przerażający kosmiczny deszcz, a śmieci poruszają się w nim z dużą prędkością - ponad 20 tys. km na godzinę. Jest ich kilkaset tysięcy. Naukowcy szacują, że mogą stwarzać zagrożenie na orbicie przez dekady.

Chmura śmieci dwa razy zbliżyła się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podjęto wtedy decyzję o ewakuacji astronautów. Czy ich życie rzeczywiście było zagrożone? Jak się okazuje - tak. Wystarczy spojrzeć na symulację przygotowaną przez sieć SST. Widać na niej trajektorię lotu kosmicznych odpadków.

Przerażający deszcz w kosmosie

Jak podaje geekweek.interia.pl, z przeprowadzonych dotychczas analiz wynika, że członkowie załogi ISS cudem uniknęli zderzenia ze szczątkami satelity. Udało się przed nimi schować niemal w ostatniej chwili. Rosja nie poinformowała innych krajów o przeprowadzanych testach - nikt więc nie wiedział, że powinien się kryć przed chmurą śmieci. Na poniższych symulacjach widać, jak poważne zagrożenie stworzyła.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?