Zamknij

Tak wygląda zachód Słońca na Marsie. Wyjątkowo mroczny widok

23.11.2021 11:22
Kosmos
fot. Shutterstock

Zachód Słońca jest dla mieszkańców Ziemi jednym z najbardziej malowniczych obrazów, jakie tworzy natura. Wielu z nas nie jest w stanie oderwać od niego wzroku. Na planecie Mars wcale nie wygląda tak dobrze. Jest mroczny i przerażający.

Zachód Słońca na Marsie to niezwykle przygnębiający widok. Aż trudno uwierzyć, że zjawisko, które na Ziemi prezentuje się zachwycająco, na innej planecie wygląda tak smutno.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

Dlaczego zachody Słońca na Marsie są mroczne?

Planeta Mars dawno temu wyglądała niemal jak Ziemia - była na niej woda i istniała szansa na to, że rozwinie się tam życie. Dlaczego tak się nie stało? Według naukowców nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Łazik Perseverance bada właśnie okolice krateru Jezero, w którym mogą się znajdować szczątki organizmów żyjących kiedyś na Czerwonej Planecie. Jeśli na nie natrafi, być może rozwiążemy tę zagadkę.

Chociaż jednak między Ziemią a Marsem występuje wiele podobieństw, gołym okiem da się zauważyć spore różnice. Błękitna i Czerwona Planeta są jedynymi obiektami w Układzie Słonecznym, na których można oglądać zachody gwiazdy centralnej. Mają one jednak odmienne kolory nieba. Różnice w składzie atmosfery, obecności pyłu i wysokości ciśnienia sprawiają, że podczas gdy na Ziemi niebo jest niebieskie za dnia, na Marsie staje się takie późnym wieczorem. Ma też zimny, nieprzyjemny dla oka odcień.

Tak wygląda zachód Słońca na Marsie

Do sieci trafiły właśnie nowe zdjęcia od NASA, na których możemy zobaczyć Słońce zachodzące na Marsie. Nie prezentuje się ono zbyt malowniczo. Jak wyjaśnia znawca kosmosu, Filip Mielczarek, za stonowany kolor nieba odpowiada mniejsza niż zazwyczaj ilość pyłu w atmosferze.

Tak wyglądał zachód Słońca na Czerwonej Planecie w 2015 roku, kiedy uwiecznił go łazik Curiosity:

Chcielibyście oglądać taki zachód na Ziemi?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?