Zamknij

Tak wygląda umierająca galaktyka. Nigdy wcześniej nie udało się tego zarejestrować

14.01.2022 11:57
Kosmos
fot. Shutterstock

Po raz pierwszy w historii naukowcy mają szansę obserwować proces umierania galaktyki od chwili jego rozpoczęcia. Jak dotąd widzieli jedynie galaktyki znajdujące się na chwilę przed śmiercią. Teraz dowiedzą się, jakie zmiany zapoczątkowują proces jej przeobrażenia.

ID2299 to galaktyka, w której zachodzą teraz procesy gwiazdotwórcze. Ale niedługo zacznie się ona "dusić". Jak podaje spidersweb.pl, uciekają z niej ogromne ilości gazu.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Umierająca galaktyka ID2299

10 000 mas Słońca rocznie - dokładnie tyle gazu wymyka się z galaktyki ID2299, która z pozoru sprawia wrażenie zdrowej. W rzeczywistości jednak w jej wnętrzu występują spore problemy. Naukowcy są już pewni, że życie tej galaktyki niedługo się skończy, bowiem zaczęła szybko tracić gaz. Bez niego nie przetrwa zbyt długo.

Jak wyjaśnia znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki, galaktyki są zależne od powstawania i umierania kolejnych pokoleń gwiazd w swoim wnętrzu. A to właśnie z gazu powstają nowe świetliste obiekty. Gdy go zabraknie, galaktyka umrze.

Do "wycieku" gazu doprowadziło prawdopodobnie zderzenie z inną galaktyką. Rozpoczęło to proces powolnej śmierci obiektu, który będzie stopniowo obumierał. Potrwa to miliony lat, więc nie zobaczymy śmierci ID2299. Naukowcy jednak zarejestrowali to, jak zaczęła się zmieniać. Co zapowiada jej rychły koniec? Zobaczcie sami.

Tak wygląda umierająca galaktyka

Jesteście ciekawi, jak wygląda koniec życia galaktyki? Zwróćcie uwagę na jej "ogon". To tamtędy ucieka strumień gazu, który mógłby posłużyć do tworzenia się nowych gwiazd.

Niesamowite, prawda?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?