Zamknij

Tak wygląda słynna kometa Leonard. Wyróżnia się czymś szczególnym

06.12.2021 11:36
Kosmos
fot. Shutterstock

Kometa Leonard (C/2021 A1) wywołała ogromne poruszenie w środowisku naukowców. Wszyscy wyczekują dnia, w którym zbliży się do naszej planety. W sieci pojawiają się już jej pierwsze fotografie.

Do naszej planety zbliża się kometa, która przemierza Układ Słoneczny z niesamowitą prędkością. Jeszcze 2 tygodnie temu mijała Jowisza, a za kilka dni stanie się widoczna gołym okiem z powierzchni Ziemi. Obiekt przemierza 254,399 km w ciągu jednej godziny. Miłośnicy astronomii są zachwyceni jego wyglądem. Kometa Leonard jest... zielona!

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Kometa Leonard (C/2021 A1) ma zielony ogon

Nie tylko komety posiadają swój ogon. Czy wiedzieliście, że swój warkocz ma także Merkury? Obiekty w kosmosie tworzą świetliste warkocze, gdy nagrzewają się od Słońca. Wiatr słoneczny sprawia, że cząsteczki pyłu i gazu odrywają się od ich powierzchni. Wtedy rozciągają się w przestrzeni, a ponieważ znajdują się pod wpływem promieniowania gwiazdy centralnej, zaczynają świecić.

Najczęściej spotykane komety mają warkocze barwy białej albo niebieskiej. Kometa Leonard ma jednak za sobą zieloną smugę. Dlaczego tak jest? Sprawdźcie.

Dlaczego kometa Leonard jest zielona?

Niedługo będziemy mieli szansę zobaczyć kometę gołym okiem. Kiedy ukaże się nam na nocnym niebie, zauważymy jej zielony ogon. Skąd właśnie ta barwa? Jak się okazuje, kolor warkocza komety zmienia się pod wpływem temperatury. Najpierw jest on niebieski, ale w miarę nagrzewania się nabiera zielonego odcienia. Dzieje się tak przez wzgląd na zwiększoną emisję cyjanku i dwuatomowego węgla.

Na zdjęciu od NASA możemy zobaczyć, że ogon komety C/2021 A1 znacząco wyróżnia się na nocnym niebie. Udało się ją uchwycić na tle Galaktyki Wieloryba. Podoba wam się jej zielony kolor?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?