Zamknij

Tak wygląda serce gwiezdnej mgławicy. Tu rodzą się nowe gwiazdy

04.08.2021 09:29
Kosmos
fot. Shutterstock

Astrofotograf Andrew McCarthy podzielił się na swoim instagramowym profilu niesamowitym zdjęciem. Widać na nim jasne centrum mgławicy, w której przychodzą na świat nowe ciała niebieskie.

Pisaliśmy o tej mgławicy, gdy zbliżały się Walentynki - Mgławica Serce to obiekt w kosmosie, który bardzo przypomina ten ludzki organ. Jak dotąd nie mieliśmy jednak szansy zobaczyć jej z bliska. Andrew McCarthy wykonał jej zdjęcie teleskopowe, a następnie poddał je obróbce.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Mgławica Serce

Choć wielu osobom trudno jest w to uwierzyć, Mgławica Serce (IC 1805) naturalnie posiada intensywną czerwoną barwę. Za sprawą obecnego w niej wodoru emituje karminowe światło. W rzeczywistości wygląda tak:

Nie mieliśmy jak dotąd okazji przyjrzeć się temu, jaką posiada strukturę. Jej krawędzie są dla nas niewyraźne, a wykonane dotychczas zdjęcia nie pozwalały dowiedzieć się o niej zbyt wiele. Jak w przypadku wielu innych obiektów w kosmosie, musimy spojrzeć na nią poprzez filtr, który zmienia kolory i nadaje fotografii odpowiedni kontrast. Dzięki temu łatwiej nam zauważyć istotne szczegóły.

Najczęściej zajmuje się tym NASA, "kolorując" zdjęcia przez podczerwień albo ultrafiolet. Jednak czasem podejmują się tego pasjonaci astrofotografii - słynie z tego Andrew McCarthy, twórca profilu Cosmic Background. Wykonuje teleskopowe zdjęcia obiektów niebieskich, a następnie zmienia ich barwy tak, żeby można było przyjrzeć się im jak najdokładniej.

W tym przypadku wpadł na pomysł, by pokazać... serce mgławicy Serce. To pierwszy raz, kiedy mamy okazję zobaczyć tak wyraźnie jasne centrum tego obszaru.

Mgławica Serce widziana z bliska

Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się w skupiskach gwiazd? Wiele z nich za obłokiem gazu i pyłu kryje w sobie gwiezdny żłobek. Jest on najczęściej zlokalizowany w centrum mgławicy - a więc, mówiąc bardziej poetycko, w jej sercu. Tam przychodzą na świat nowe, maleńkie gwiazdy.

Spójrzcie na najnowsze zdjęcie mgławicy Serce. Czy potraficie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta