Zamknij

Tak wygląda kosmiczny sztorm. To bardzo niebezpieczne zjawisko

21.07.2021 11:05
Kosmos
fot. Shutterstock

Największy na świecie interferometr radiowy ALMA wykrył najwcześniejszą gigantyczną burzę w kosmosie. Miała miejsce 13 miliardów lat temu. Stworzono wizualizację, która pozwala sobie wyobrazić, jak wyglądała.

Czarne dziury mogą być o wiele bardziej interesującymi obiektami w kosmosie, niż mogło nam się do tej pory wydawać. Pożerają materię, a następnie przy jej pomocy rozpoczynają ekspansję w międzygwiezdnej przestrzeni.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Tak wygląda kosmiczny sztorm

Przyjęta powszechnie wiedza o czarnych dziurach zakłada, że cokolwiek znajdzie się w ich pobliżu, zostanie wessane do środka. Właśnie się jednak okazało, że część tej materii wyrusza następnie na wędrówkę w kosmos.

Jak podaje serwis urania.edu.pl, supermasywne czarne dziury już od czasów wczesnej historii Wszechświata wytwarzają tajemniczy wiatr galaktyczny, który wywołuje interakcje z sąsiednimi galaktykami. Badacze ustalili, że jego przepływ osiąga prędkość 500 km/s. Składa się z gazu i pyłu emitującego fale radiowe.

Oznacza to, że czarne dziury wyrzucają z siebie część połkniętych fragmentów kosmosu i zaczynają oddziaływać na galaktyki znajdujące się w pobliżu. Mogą w ten sposób zatrzymać obecną tam aktywność gwiazdotwórczą albo w inny sposób zmienić panujące warunki. To trochę tak, jakby czarne dziury kolonizowały przestrzeń kosmiczną.

Jeśli chcecie to sobie wyobrazić, najpierw pomyślcie o tym, że czarne dziury mogą być miliony lub miliardy razy większe od Słońca. Badacze właśnie odtworzyli pierwszą znaną nam gigantyczną burzę tego typu. Zobaczcie sami, jak mógł wyglądać taki kosmiczny sztorm.

Pierwsza burza we wczesnym Wszechświecie

Oto wizualizacja stworzona przy użyciu największego radioteleskopu na świecie - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Tak najprawdopodobniej wyglądała pierwsza burza wywołana przez supermasywną czarną dziurę.

Co byłoby według was straszniejsze - dać się wciągnąć do czarnej dziury, czy znaleźć się na drodze takiego galaktycznego wiatru?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta