Zamknij

Tak wygląda gwiezdny wiatr. Fascynujące zjawisko w kosmosie

07.05.2021 10:11
Kosmos
fot. Shutterstock

Gdy oglądamy zdjęcia, może się nam wydawać, że gwiazdy w ogóle się nie poruszają. Ich położenie na niebie wciąż jest przecież takie samo, a wszystkie zauważalne dla nas zmiany wynikają z ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Nie oznacza to jednak wcale, że nic się wokół nich nie dzieje. Sprawdźcie sami. 

Na facebookowej stronie NASA możemy właśnie zobaczyć fotografię, na której widoczny jest proces zachodzący wokół gwiazd. To hulający wiatr, który zmienia kształty kosmicznego pyłu.

Zobacz także: Noc na Ziemi widziana z perspektywy kosmosu. Światła miast robią wrażenie

Tak wygląda gwiezdny wiatr

Wiatr gwiazdowy to materia gazowa i cząsteczki wyrzucone przez gwiazdę, najczęściej w końcowym etapie jej życia. Starzejące się gwiazdy pozbywają się swojej masy i oddają fragmenty samych siebie kosmosowi. Dlaczego tak się dzieje? Kosmiczny pył może być wtedy pochwycony przez drugą gwiazdę i pomóc jej w fazie dojrzewania. Gdy jeden obiekt traci masę, pomaga innemu rosnąć.

Strumień cząstek płynący z zewnętrznych warstw atmosfery zamienia się w intensywny wiatr pod wpływem ciśnienia promieniowania emitowanego przez obiekt. Zjawisko tworzy w kosmosie interesujący obraz.

Wiatr gwiazdowy w kosmosie

Jesteście ciekawi, jak wygląda ten proces? Dzięki agencji NASA możemy się dowiedzieć, w jaki sposób wiatr rozwiewa gwiazdę. Zobaczcie sami:

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?