Zamknij

Tak wygląda fala tsunami na Słońcu. NASA pokazuje nagranie

23.05.2022 10:49
Słońce
fot. Shutterstock

Tsunami to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk na Ziemi. Na powierzchni Słońca jest jednak o wiele groźniejsze.

Agencja NASA podzieliła się nagraniem rzadkiego zjawiska. Tsunami na Słońcu to rodzaj fali uderzeniowej, niosącej ze sobą potężne ilości plazmy. Ma taką prędkość i zasięg, że aż trudno to sobie wyobrazić.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Niezwykłe zjawisko na Słońcu

Chociaż mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach wiemy już o Słońcu całkiem sporo, w rzeczywistości wciąż istnieje wiele zjawisk, które pozostają niewyjaśnione. Dopiero w 2019 roku udało się po raz pierwszy zidentyfikować słoneczne tsunami.

Dowody na ich istnienie znajdowały się w zapisach z obserwacji od ponad wieku, ale do tej pory nie wiedzieliśmy, co oznaczają. Dopiero po połączeniu wyników wielu badań zorientowaliśmy się, z jakim zjawiskiem mamy do czynienia - stwierdził Scott McIntosh z amerykańskiego centrum badań atmosfery.

Chociaż wciąż niewiele wiemy o częstotliwości i sile zjawiska, już teraz mamy możliwość je sobie wyobrazić. Tsunami z fal gorącej plazmy powstaje podczas wybuchu na Słońcu w okresach silnej aktywności gwiazdy. Rozprzestrzenia się z ogromną prędkością i może być niebezpieczne. Badacze twierdzą, że część plam na powierzchni słonecznej powstaje właśnie podczas tsunami - a warto przypomnieć, że to właśnie w kompleksach plam słonecznych najczęściej dochodzi do silnych wybuchów zagrażających Ziemi.

Tak wygląda fala tsunami na Słońcu. NASA pokazuje nagranie

Agencja NASA podzieliła się nagraniem stworzonym ze zdjęć słonecznego tsunami. Wywołał je aktywny obszar gwiazdy, którego rozmiar można porównać z wielkością naszej planety.

Rozbłysk wywołał falę uderzeniową o takiej sile, że zniszczyła część włókien na Słońcu. Uświadamia to skalę zjawiska. A jeśli chcecie je sobie wyobrazić, pomyślcie o tym, że to słoneczne tsunami rozprzestrzeniło się z prędkością prawie miliona kilometrów na godzinę i okrążyło całą gwiazdę w ciągu kilku minut. Średnica Słońca to 1 392 684 km.

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?