Zamknij

Tak wygląda Ziemia z perspektywy astronauty, który ląduje na Księżycu. NASA pokazała niesamowite zdjęcie

30.04.2021 09:26
Kosmos
fot. Shutterstock

Na instagramowym profilu NASA możemy zobaczyć fotografię, która mocno działa na wyobraźnię. Tak wygląda lądowanie na Księżycu.

28 kwietnia 2021 roku odszedł Michael Collins - amerykański astronauta i uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc. Agencja NASA uczciła go pamiątkowym zdjęciem.

Zobacz także: Noc na Ziemi widziana z perspektywy kosmosu. Światła miast robią wrażenie

Tak wygląda Ziemia z perspektywy astronauty, który ląduje na Księżycu

16 lipca 1969 roku w kosmos wyruszyła misja Apollo 11, której celem było lądowanie człowieka na Srebrnym Globie. Wzięli w niej udział astronauci Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin

Podczas tej właśnie misji padły słynne słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości". Wypowiedział je Neil Armstrong - pierwszy astronauta, który stanął na Księżycu. Na kilka chwil przed tym, kiedy to się stało, kolega z załogi wykonał historyczne zdjęcie.

NASA uczciła pamięć Michaela Collinsa

Pilotem modułu dowodzenia 111-metrowej rakiety był Michael Collins. Był on później przez wiele lat nazywany "najbardziej samotnym człowiekiem w historii", bo jako jedyny z trzech astronautów biorących udział w misji nie zszedł na powierzchnię Księżyca. Swój lot odbył sam - obserwował, jak Armstrong i Aldrin zbliżają się do luny, zamierzając wybrać się na pierwszy w historii spacer po Srebrnym Globie.

Collins patrzył na wszystko przez okno, pijąc kawę. Gdy opisywał to doświadczenie po powrocie, wyznał, że najbardziej poruszył go obraz Ziemi oglądanej z kosmosu:

Tam był ten mały groszek wielkości twojego paznokcia kciuka w odległości ramienia: niebieski, biały, bardzo błyszczący, z błękitem oceanów, bielą chmur, smugami rdzy, które nazywamy kontynentami... Taka piękna wspaniała maleńka rzecz, zagnieżdżona w tym czarnym aksamicie reszty Wszechświata.

Pilot wykonał wtedy zdjęcie, które dziś jest słynne na cały świat. Choć dziś taki widok nie robi na nas większego wrażenia, bo ludzkość regularnie podróżuje w kierunku Księżyca, warto sobie uświadomić, że to pierwsza taka fotografia w historii.

Michael Collins odszedł w wieku 90 lat. Jego rodzina napisała na Twitterze, że jego życie było spokojne i szczęśliwe.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?