Zamknij

Tak wygląda Uran i jego księżyce. Piękne nagranie od NASA

03.12.2021 09:36
Uran
fot. Shutterstock

Agencja NASA pochwaliła się niezwykłym nagraniem. Możemy na nim zobaczyć Urana w towarzystwie jego księżyców. Wygląda to tak, jakbyśmy sami zbliżali się do planety.

Uran to jedna z planet naszego Układu Słonecznego. Choć nie jest może tak fascynujący jak Mars czy Wenus - szczególnie odkąd zaczęto podejrzewać, że kiedyś istniało tam życie - wiele osób uważa, że wygląda pięknie. Ma błękitny kolor, posiada swoje pierścienie i aż 27 księżyców. Zobaczcie, jaki niesamowity widok tworzą.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Uran - siódma planeta od Słońca

Uran to gazowy olbrzym. Jest tak dużą planetą, że często możemy go zobaczyć gołym okiem na nocnym niebie. Różni się jednak od pozostałych gazowych obiektów: Jowisza i Saturna. Przypomina bardziej Neptuna, także przez swój kolor. Jest błękitny, a ósma planeta od Słońca ma jaskrawą niebieską barwę.

Nigdzie w całym naszym Układzie Słonecznym nie jest zimniej niż na Uranie. Temperatura wynosi tam −224°C. Choć jedyne zarejestrowane przez sondę Voyager 2 obrazy mogą sugerować, że na jego powierzchni nie zachodzą żadne procesy, w rzeczywistości hula tam wiatr sięgający prędkości 900 km/h.

Uran wykonuje jedno okrążenie wokół Słońca w ciągu 84 lat. Znajduje się około 3 miliardów km od gwiazdy. Na powierzchni naszej planety promienie słoneczne mają 400 razy większą siłę niż w pobliżu lodowego olbrzyma. Księżyce Urana również składają się z lodu.

Uran i jego księżyce

W obserwatorium astronomicznym Bayfordbury udało się zarejestrować niesamowity film. Podczas jego oglądania można odnieść wrażenie, że patrzy się na Urana wraz z jego księżycami z pokładu statku kosmicznego, który zbliża się do planety. Agencja NASA podzieliła się tym obrazem na swoim profilu. Chcielibyście móc coś takiego zobaczyć?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?