Zamknij

Tak wygląda Słońce z bliska. "Można odejść od zmysłów"

09.04.2021 09:28
Słońce
fot. Shutterstock

Astrofotograf Andrew McCarthy zarejestrował jeden z wybuchów na Słońcu. Gwiazda wyrzuciła z siebie flarę gorącej plazmy, której rozmiary oszacowano na setki tysięcy kilometrów. Stwierdzono, że była 5-10 razy większa niż Ziemia. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Ruch na powierzchni Słońca to fascynujący widok. Wiatr słoneczny, rozbłyski i erupcje sprawiają, że trudno oderwać wzrok. Dzięki zaawansowanej technologii możemy się temu przyjrzeć z niewielkiej odległości.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Tak wygląda Słońce z bliska

Słońce to gwiazda centralna naszego Układu Słonecznego. Składa się z gorącej plazmy, którą utrzymuje grawitacja i pole magnetyczne. Jego średnica wynosi 1 392 684 km - jest ponad 100 razy większe od naszej planety i ma 333 tysięcy razy większą masę. Wiek Słońca jest szacowany na 4,567 mld lat.

Ma kształt prawie idealnej kuli, ale nie jest ciałem stałym. Plazma może się poruszać w wielu różnych kierunkach ze zmiennymi prędkościami. Na powierzchni korony słonecznej występują fale wiatru słonecznego - gorących strumieni wypływających z gwiazdy. Mogą się ze sobą łączyć, tworząc ogromny łuk.

Najsilniejsze wyładowania na Słońcu to erupcje. Wybuchy mają miejsce podczas burz magnetycznych na powierzchni gwiazdy. Koronalne wyrzuty masy zawierające miliardy ton elektronów, protonów i jonów cięższych pierwiastków, rozpędzają się do tysięcy kilometrów na sekundę. Chcecie zobaczyć, jak wyglądają? Zobaczcie jeden z nich.

Erupcja na Słońcu

Astrofotograf Andrew McCarthy przez kilka godzin obserwował ruch na powierzchni Słońca. Udało mu się uchwycić jeden z wybuchów. Gwiazda wyrzuciła z siebie potężną flarę gorącej plazmy.

Internauci byli pod ogromnym wrażeniem. Nic dziwnego - wystarczy sobie tylko wyobrazić, że taki wybuch kilkakrotnie przekracza rozmiary naszej planety. Strumień mógł być nawet 10 razy większy niż Ziemia.

To jest niepojęte.

 

Można odejść od zmysłów.

 

Coś pięknego! Nie mogę oderwać wzroku - pisali w komentarzach.

Potraficie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?