Zamknij

Tak wygląda Sahara widziana z kosmosu. Obłędny film z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

15.04.2021 09:54
Sahara
fot. Shutterstock

Kiedy astronauci NASA przebywający na pokładzie ISS przelatywali nad pustyniami Sahary, zarejestrowali 25-minutowy film ukazujący Ziemię z kosmosu. To po prostu trzeba zobaczyć.

Agencja NASA podzieliła się niesamowitym obrazem Sahary - największej gorącej pustyni na Ziemi. Tak wygląda, gdy patrzy się na nią z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Sahara widziana z kosmosu

Na najnowszym filmie od NASA możemy zobaczyć Saharę na terytoriach wszystkich 11 państw, które obejmuje przestrzeń pustyni: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. Na nagraniu doskonale widać niezwykłe zróżnicowanie tego terenu. W niektórych miejscach wygląda jak pozbawiony wszelkiego życia, ale część obszarów jest pokryta bujną roślinnością, szczególnie w pustynnych obniżeniach i dolinach wyschłych rzek.

Poza kilkoma istniejącymi tam miastami, takimi jak Kair, Sahara jest niemal niezamieszkana przez ludzi. Żyją na niej głównie koczownicy. W panujących tam warunkach jest w stanie przetrwać niewiele zwierząt - radzą sobie z nimi wielbłądy, osły, koziorożce, antylopy adaks, owce, lisy, jaszczurki i skorpiony.

Na pustyniach Sahary panuje najtrudniejszy klimat na świecie. Niektórzy wolą więc zwiedzać ją z perspektywy kosmosu.

Pustynie Sahary oglądane z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Film stworzony przez astronautów przebywających na pokładzie ISS ma aż 25 minut długości. Ukazuje Saharę z wielu perspektyw. Na internautach największe wrażenie zrobił obraz Egiptu. Delta Nilu jest widoczna w 18. minucie nagrania:

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?