Zamknij

Tak wygląda Polska widziana z kosmosu. Niesamowite nagranie z ISS

10.06.2021 09:22
Kosmos
fot. Shutterstock

Najnowszy film od NASA to nie lada gratka dla miłośników podróży. Z pewnością spodoba się także tym, którzy marzą o locie w kosmos. Zobaczcie sami.

Choć agencje kosmiczne robią wiele, by ludzkość mogła zacząć podróżować po orbicie, na razie jest to przyjemność zarezerwowana tylko dla bogaczy. Ci, którzy nie posiadają milionów, będą musieli jeszcze trochę poczekać. Agencja NASA umożliwia jednak zwiedzanie kosmosu dzięki nagraniom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Właśnie opublikowała film, na którym nagrany jest przelot nad Polską.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Tak wygląda Polska widziana z kosmosu

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża naszą planetę co 90 minut. To jeden z najjaśniejszych obiektów na niebie, nocami widoczny gołym okiem z powierzchni Ziemi. Jak informuje Karol Wójcicki na blogu "Z głową w gwiazdach", dziś - 10 czerwca 2021 około godziny 12:53 - przez sekundę będziemy mogli ją zobaczyć na tle zaćmienia Słońca. Do tego jednak będziemy już potrzebowali teleskopu.

Wiele osób marzy o tym, by móc wybrać się na orbitę i dołączyć do przebywającej tam załogi. SpaceX chce rozpocząć w tym roku turystykę kosmiczną na ISS, ale cena za lot w obie strony jest naprawdę wysoka. To aż 52 miliony dolarów. Każda doba spędzona na statku ma ponadto kosztować 35 tysięcy dolarów.

Pasjonaci obserwacji nocnego nieba mogą jednak wybrać się w podróż w wyobraźni. NASA często dzieli się nagraniami ze swoich wycieczek po orbicie. Tym razem pokazała, jak wygląda Polska z pokładu statku kosmicznego.

Od Portugalii do Polski

Film zatytułowany "Ziemia widziana z kosmosu. Od Portugalii do Polski" pozwala nam zobaczyć widok z okna Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lecącej nocą nad Europą w kierunku naszego kraju. Ten widok robi ogromne wrażenie:

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?