Zamknij

Za kilka dni na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko. Zobacz, czemu warto go wypatrywać

28.10.2021 09:46
Księżyc
fot. Shutterstock

Nadchodzący nów Księżyca może wywrzeć silny wpływ na naszą psychikę i ciało. Wrażliwcy powinni się na to przygotować odpowiednio wcześniej.

Nów to jedna z dwóch faz Księżyca, które niektórzy z nas mogą odczuwać na sobie. Osoby wrażliwe na to zjawisko cierpią na tzw. selenopatię. Gdy luna zbiega się z perygeum, czyli najbliższym punktem względem Ziemi, jest ono najbardziej uciążliwe. Nadchodzący nów Księżyca może być dla nas wyjątkowo nieprzyjemny.

Zobacz także: Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

Supernów Księżyca w listopadzie 2021 roku. Wpływ na człowieka

4 listopada 2021 roku wypada supernów Księżyca, który objawi się na tle gwiazdozbioru Skorpiona. Nasz naturalny satelita znajdzie się wtedy o wiele bliżej Ziemi niż zazwyczaj, co wywrze silny wpływ zarówno na planetę, jak i nasze samopoczucie.

Zjawisko może wywołać olbrzymie pływy na morzach i oceanach, co będzie wymagało czujności mieszkańców wybrzeży. Podczas gdy zbiorniki wodne zaczną przypominać wielką rozbujaną wannę, ludzie i zwierzęta również zauważą u siebie pewne odchylenia od normy. Możemy odczuwać zatrzymanie wody w organizmie oraz silne pragnienie.

Wszystkie organizmy żyjące na Ziemi mogą stać się niespokojne i podejmować nagłe, irracjonalne działania. Choć nie zobaczymy Księżyca na nocnym niebie, zadziała na nas z równą mocą, jaką ma podczas pełni.

Selenopatia - co to takiego i jak sobie z tym radzić?

Choć wszyscy podlegamy powszechnym prawom panującym w przyrodzie, na każdego z nas Księżyc może działać inaczej. Niektóre osoby są szczególnie podatne na jego wpływ. Szczególnie podczas nowiu i pełni odczuwają wtedy szereg objawów. Oto najważniejsze z nich:

  • nagłe pobudzenie lub silne zmęczenie, na które nic nie można poradzić,
  • problemy z zasypianiem lub niespokojny, rwany sen,
  • rozdrażnienie emocjonalne,
  • trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wody w organizmie.

Reakcje te należą do zespołu objawów selenopatii, czyli zwiększonej podatności na wpływ zmieniających się faz Księżyca. Nasilają się podczas supernowiu i superpełni.

Jak sobie z nimi poradzić? 4 listopada 2021 roku (a także na dzień przed i dzień po nowiu) warto zrobić sobie wolne od wszystkich dodatkowych obowiązków i poświęcić czas na odpoczynek. Na problemy ze snem pomoże długi spacer na świeżym powietrzu. Nie należy zapominać o przyjmowaniu płynów, choć lepiej unikać kawy i mocnej herbaty. Zalecane są natomiast uspokajające ziołowe napary.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć