Zamknij

Polscy studenci rozwiązali problem kosmicznych śmieci. Uczcili sukces w wyjątkowy sposób

25.02.2021 09:47
Kosmos
fot. Shutterstock

23 lutego 2021 roku polski satelita spłonął w atmosferze Ziemi. To ogromny sukces polskich naukowców. Osiągnięcie młodych badaczy pomoże w rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia kosmosu.

Studenci Politechniki Warszawskiej z powodzeniem zakończyli misję testową mechaniki deorbitacji. Satelita PW-Sat2 dokonał samospalenia po zakończeniu swojej aktywności. Dzięki temu pozostałości po nim nie będą zaśmiecały orbity okołoziemskiej. To innowacyjna metoda, która pomoże rozwiązać poważny problem. Agencje kosmiczne od dawna alarmują, że wokół Ziemi krąży zbyt wiele śmieci.

Zobacz także: Kosmiczne śmieci orbitują wokół Ziemi. Naukowcy przestrzegają przed niebezpieczeństwem

Polski satelita spłonął w atmosferze Ziemi

Choć mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że samozniszczenie satelity nie powinno być powodem do radości naukowców, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. PW-Sat2 pomyślnie przeszedł test deorbitacji i tym samym pomógł zrealizować cel badawczy studentów warszawskiej Politechniki. Ich osiągnięcie z pewnością pomoże w rozwiązaniu problemu śmieci krążących wokół Ziemi.

Udało im się doprowadzić do tego, że wysłany w kosmos obiekt po spełnieniu swojego zadania zakończył pracę poprzez samospalenie. Dlaczego to takie ważne? W przeciwnym wypadku dryfowałby na orbicie przez następne kilkanaście lat.

Agencje kosmiczne na początku 2021 roku biły na alarm informując, że liczba kosmicznych śmieci orbitujących wokół naszej planety przekroczyła wartość krytyczną. Największym problemem były szczątki nieczynnych satelitów. Rozpadały się lub wybuchały, a pozostałości po nich tworzyły bardzo poważne zagrożenie. W tej chwili wokół Ziemi krąży około 3000 takich obiektów.

Szefowa Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej, Ekaterini Kavvada, od dawna zachęca badaczy do rozpoczęcia pracy nad stworzeniem satelitów zdolnych do deorbitacji - spalania w atmosferze wraz z końcem swojej aktywności. Studentom Politechniki Warszawskiej właśnie udało się to osiągnąć. Można powiedzieć, że... posprzątali w kosmosie.

Ogromny sukces polskich studentów

Satelita PW-Sat2 dzięki stworzeniu specjalnego żagla deorbitacyjnego mógł samodzielnie zakończyć swoją pracę. Spłonął w atmosferze Ziemi, nie zostawiając po sobie żadnych odpadków. Zmniejsza to niebezpieczeństwo dla innych obiektów - kosmiczne szczątki poruszają się z taką prędkością, że nawet śmieci wielkości 1 centymetra mogą zniszczyć statek kosmiczny. Dotychczas przyszłość nieczynnych satelitów pozostawała nieznana, a ich "zachowania" nie dało się kontrolować.

Osiągnięcie warszawskich studentów pozwala mieć nadzieję, że niedługo wszystkie kosmiczne satelity będą ulegały deorbitacji, a atmosfera naszej planety będzie mogła się oczyścić.

Młodzi badacze uczcili swój sukces w wyjątkowy sposób. Ostatnia wiadomość otrzymana z kosmosu brzmiała:

Goodbye PW-Sat2 and youtu.be/dQw4w9WgXcQ

Do pożegnania z satelitą studenci Politechniki Warszawskiej wybrali piosenkę Ricka Astleya "Never Gonna Give You Up".

Zobacz także: Niezwykłe zjawisko w USA. Na niebie ukazał się słup słoneczny

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?