Zamknij

Zdjęcie jedno na milion. Tak wygląda Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z Ziemi

08.03.2021 09:21
Kosmos
fot. Shutterstock

Stacja ISS na tle Księżyca to widok, którego na pewno nie zapomnicie. Robi ogromne wrażenie.

Kto by pomyślał, że będziemy kiedyś mogli oglądać takie obrazy bez ruszania się z domu. Oto Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przecinająca tarczę Księżyca podczas zmiany sposobu poruszania się po orbicie. Zdjęcie wykonano na chwilę przed wyjściem załogi na kosmiczny spacer, mający na celu przeprowadzenie testów paneli słonecznych.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Stacja ISS widziana z Ziemi

Astrofotograf Andrew McCarthy uchwycił widoczny na niebie obraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas zmiany układu swojego położenia. Jak podaje Focus.pl, stacja ISS ustawiała się wtedy w sposób umożliwiający astronautom wyjście na kosmiczny spacer w okolicach krateru uderzeniowego w jednej z najpiękniejszych części luny - na północnym brzegu Morza Chmur.

Nigdy dotąd nie udało się nikomu wykonać takiego zdjęcia. Orbitujące laboratorium naukowe zostało na nim ukazane na chwilę przed rozpoczęciem testów paneli słonecznych na Księżycu. Jego autor napisał:

ISS mrugnęła do mnie dziś rano! O 2:44 nad ranem ustawiłem się tak, aby ISS przeszła między Księżycem a mną, abym mógł zrobić to ujęcie. Nie spodziewałem się, że ISS będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Okazuje się, że połowa paneli słonecznych była ustawiona pod kątem w przygotowaniu do spaceru kosmicznego, więc dostałem rzadkie ujęcie misji nad naszymi głowami! A na dodatek tuż nad moim ulubionym księżycowym kraterem. Co za świat!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca

Na pierwszej fotografii zamieszczonej przez McCarthy'ego znajduje się tajemnicza ciemna plamka na szarym tle. Wygląda jak paproszek. Dopiero gdy spojrzymy na drugie zdjęcie, możemy sobie uświadomić, że to stacja ISS przecinająca tarczę Księżyca!

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?