Zamknij

Rozpoczął się sezon na obserwację Drogi Mlecznej. Podpowiadamy, gdzie najlepiej jej wypatrywać

Magdalena Pawłowska
09.03.2022 09:34
Kosmos
fot. Shutterstock

Jeśli lubicie obserwować gwiazdy, w najbliższym czasie czeka was nie lada gratka. Centrum naszej galaktyki staje się widoczne gołym okiem.

Powoli kończy się sezon na obserwację zorzy polarnej w Polsce, ale pasjonaci astrofotografii dobrze wiedzą, że to nie koniec malowniczych nocnych widoków. Wiosną bowiem rozpoczyna się czas najlepszej widoczności Drogi Mlecznej - największego znanego nam skupiska gwiazd.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Sezon na obserwację Drogi Mlecznej w Polsce

Nadejście wiosny to dla pasjonatów astronomii czas, w którym mają możliwość obserwacji jasnego centrum naszej galaktyki. Na terenie naszego kraju staje się ona widoczna gołym okiem na początku marca. W pierwszych dniach czerwca zaczyna stopniowo znikać z naszego pola widzenia, więc osoby zainteresowane wykonaniem pięknych zdjęć Drogi Mlecznej mają na to niecałe trzy miesiące.

Nie potrzebujemy do tego wcale specjalistycznego sprzętu - pod warunkiem, że wyjedziemy za miasto. Na rozświetlonym niebie trudno zobaczyć gwiazdy, więc warto o tym pamiętać. Nie zobaczymy też jasnej wstęgi naszej galaktyki podczas pełni Księżyca, bo przeszkodzi nam w tym jego blask.

Jeśli jednak niebo jest pogodne, a Księżyc znajduje się w innej fazie (najlepiej między ostatnią i pierwszą kwadrą), możemy ujrzeć Drogę Mleczną w pełnej krasie. Autor bloga "Z głową w gwiazdach", Karol Wójcicki, podpowiedział, gdzie zobaczymy największy jej fragment.

Gdzie możemy zobaczyć Drogę Mleczną?

Ponieważ z naszej perspektywy Droga Mleczna wygląda tak, jakby "wynurzała się" tuż nad horyzontem, najlepiej wypatrywać jej na południu kraju. Najlepszym miejscem do prowadzenia obserwacji są Bieszczady, a konkretniej wieś Stężnica w gminie Baligród. Znawcy astrofotografii wiedzą, że znajduje się tam korytarz ciemnego nieba, na którym najlepiej widać jasne centrum naszej galaktyki. Należy patrzeć na południowy wschód - ukaże się po tamtej stronie.

Jak podaje Karol Wójcicki, właśnie teraz trwa pierwsze w tym sezonie okno do fotografowania Drogi Mlecznej. Przed nadejściem pełni Księżyca warunki będą wręcz idealne, bowiem szykuje się tydzień pogodnego nocnego nieba - żadne chmury nie przesłonią nam widoku. Co jednak ważne, zapowiadają się też mroźne noce, więc warto ciepło się ubrać i pamiętać o zabraniu termosu.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?