Zamknij

Przełomowe nagranie z sondy New Horizons. Nigdy nie widziano tej planety z tak bliskiej odległości

19.07.2021 11:34
Kosmos
fot. Shutterstock

Wirtualny spacer po Plutonie? Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe. Obiekt, który jeszcze kilkanaście lat temu nazywano ostatnią planetą Układu Słonecznego, jest do dziś najmniej zbadany. Dane z sondy New Horizons pozwalają zobaczyć go po raz pierwszy.

Agencja NASA udostępniła nowe nagrania, które mają szansę zaspokoić ciekawość wielu pasjonatów kosmosu - szczególnie tych, którzy do dziś nie pogodzili się z "wyrzuceniem" Plutona z Układu Słonecznego. Odkąd naukowcy zaczęli uważać, że nie jest on wcale planetą, a jedynie tzw. planetą karłowatą, wiele osób na przekór zaczęło uważać go za najbardziej interesujący obiekt znajdujący się w sąsiedztwie Ziemi. Dziś mamy szansę go pozwiedzać.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Nigdy nie widziano Plutona z takiej odległości

Amerykańska Agencja Kosmiczna upamiętniła właśnie przelot sondy New Horizons, który miał miejsce w 2015 roku, publikując pierwsze w historii nagranie, na którym możemy zobaczyć Plutona z bliska. Zebrane przez sondę dane pozwoliły na to, by przez kilka ostatnich lat tworzyć i dopracowywać obraz powierzchni obiektu.

Przed przelotem New Horizons wiedzieliśmy o Plutonie tylko tyle, że jest jasną plamą na końcu Układu Słonecznego. Większość obrazów planety, jakie znamy dzisiaj, to fotografie wykonane przez sondę. Dzisiaj mamy szansę obejrzeć pierwszy film.

Tak wygląda Pluton widziany z bliska

Czy jesteście ciekawi, jak wygląda powierzchnia Plutona? Na najnowszym nagraniu mamy możliwość zobaczyć, jaki widok ukazałby się nam z pokładu statku kosmicznego przelatującego tuż nad tą planetą.

Publikacja tego filmu to przełomowe wydarzenie. Jak wyjaśnia Radosław Kosarzycki z serwisu spidersweb.pl, są niewielkie szanse na to, że za naszego życia dotrze tam jakakolwiek sonda. Warto przypomnieć, że Pluton znajduje się 5 miliardów kilometrów od Ziemi. To najdokładniejszy obraz tej planety, jakim dysponuje ludzkość.

Jak wam się podoba? Czy właśnie tak go sobie wyobrażaliście?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta