Zamknij

Powstał pierwszy kosmiczny materiał budowlany. Pomogły w tym... ciała astronautów

21.09.2021 09:52
Kosmos
fot. Shutterstock

Jak donosi serwis urania.edu.pl, naukowcom z University of Manchester udało się stworzyć materiał budowlany ze składników pozyskanych w przestrzeni kosmicznej. Nie zgadniecie, z czego powstał "kosmiczny beton".

To zdarzenie wywołało ogromne poruszenie w środowisku naukowym. Badaczom udało się pozyskać składniki, z których byli w stanie stworzyć materiał nadający się do zbudowania kosmicznej bazy. Ambitne plany związane ze stworzeniem kolonii na Marsie czy na Księżycu mogą się spełnić - i to w niedalekiej przyszłości.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Krew, pot i łzy astronautów posłużą do stworzenia kosmicznej bazy

Choć brzmi to jak żart, najlepszym budulcem okazało się połączenie regolitu z ludzkimi wydzielinami. Pył z marsjańskiej ziemi doskonale miesza się z krwią, łzami, potem i... moczem. Jak się okazuje, zawierają one związki umożliwiające stworzenie dobrego materiału budowlanego.

Dlaczego tak się dzieje? Białko zawarte w ludzkiej krwi pomaga w związaniu zaprawy, a łzy, pot i mocz pomagają w jej uelastycznieniu. Dzięki temu jest ona twarda, ale wcale nie krucha - można nadawać jej plastyczne kształty.

Jeśli zastanawiacie się nad tym, dlaczego ktoś w ogóle wpadł na pomysł wykorzystania tak dziwacznych składników do stworzenia "betonu", oto wyjaśnienie - transport cegieł na Marsa byłby po prostu zbyt drogi. Jak czytamy w serwisie Urania, przeniesienie pojedynczej cegły na planetę kosztowałoby aż 2 mln USD! Spróbujcie sobie więc wyobrazić, ilu by ich było trzeba, by zbudować całą kolonię.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy istnieje możliwość wytworzenia materiału budowlanego na Marsie. Jak się okazuje, z pomocą astronautów można by było tam postawić całe miasto.

Jak wygląda "kosmiczny beton"?

Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć, jak prezentuje się materiał stworzony z regolitu i ludzkiej surowicy. Został on nazwany AstroCrete. Istnieje możliwość, że rzeczywiście będzie on wykorzystywany do budowy kosmicznych baz. Świetnie poradził sobie w dotychczasowych testach. Przeszedł np. próbę ściskania i okazało się, że znosi silną presję lepiej niż zwykły beton.

Potraficie sobie wyobrazić, że kolonie na Marsie mogą zostać zbudowane w marsjańskiego pyłu i krwi astronautów?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?