Zamknij

Polak dostał wyróżnienie od NASA. Zrobił piękne zdjęcie Drogi Mlecznej nad Podlasiem

08.02.2021 09:09
Kosmos
fot. Shutterstock

Polski fotograf Łukasz Żak został doceniony przez kosmiczną organizację, która opublikowała jego zdjęcie na stronie APOD - Astronomy Picture of the Day.

Obraz Drogi Mlecznej nad Podlasiem zrobił wrażenie na osobach prowadzących projekt i tym sposobem widok nocnego nieba nad wsią Siemiony nieopodal Grodziska może podziwiać cały świat.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak rodzą się gwiazdy. Zdjęcie kosmicznego pyłu podbija sieć

Polak dostał wyróżnienie od NASA

Ta nagroda to coś, o czym marzą wszyscy pasjonaci astrofotografii. Witryna APOD, która powstała w 1995 roku z inicjatywy NASA i Uniwersytetu Michigan, od niemal trzydziestu lat codziennie publikuje zdjęcie dnia wraz z krótkim opisem stworzonym przez zawodowych astronomów.

Fotografia Łukasza Żaka została wykonana techniką panoramicznej projekcji 360 stopni w mozaikowych klatkach. Autor uchwycił obraz nieba pod koniec stycznia 2021 roku w pobliżu cichej wiejskiej drogi w północno-wschodniej Polsce. Noc w Siemionach była mroźna, co zapewniało dobrą widoczność - między sięgającymi wysoko leśnymi drzewami błyszczały gwiazdy i mgławice Drogi Mlecznej. Na zdjęciu możemy zobaczyć jasną gwiazdę podwójną Capellę, a tuż obok niej konstelację Oriona.

Łukasz Żak opisał swoje doświadczenie na Instagramie:

Ludziom może się to wydawać głupie. Wybierać się nocą do dzikiego lasu - po co niby to robić? Ale kiedy już się tam znajdziesz, wszystko nabiera innego wymiaru. Jadę na Podlasie, do lasu pokrytego śniegiem po same brzegi. Jest -12 stopni i wsłuchuję się w odgłosy opon samochodu na zamarzniętej powierzchni. Kiedy tam jestem, zaczynam rozumieć, dlaczego powstały zimowe baśnie.

Autor opublikował jeszcze jedno zdjęcie z tamtej nocy.

Chcielibyście zobaczyć to na żywo?

Zobacz także: Zakochani na całym świecie wysyłają sobie to zdjęcie z okazji walentynek. Oto Mgławica Serce

Niewielu ludzi zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?