Zamknij

Pod powierzchnią Marsa dzieje się coś dziwnego. Planeta się trzęsie

07.04.2021 10:19
Mars
fot. Shutterstock

Lądownik InSight od chwili lądowania na Marsie zarejestrował aż 500 niewielkich trzęsień ziemi na planecie. W ubiegłym miesiącu doszło do dwóch poważnych wstrząsów. Naukowcy badają ich przyczyny.

Kiedy pierwsi kolonizatorzy Marsa nareszcie wylądują na powierzchni planety, będą musieli uważać na niespodziewane drżenia. Sejsmograf nie potrafi zarejestrować wszystkich obecnych tam wstrząsów. Mogą się pojawić zupełnie nagle. Na szczęście tylko część z nich jest niebezpieczna.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Trzęsienia ziemi na Marsie

Odkąd zaawansowany postęp technologiczny umożliwił ludzkości badanie czwartej planety od Słońca, naukowcy prawie codziennie muszą sobie odpowiadać na pytanie: "Jak to jest możliwe?". Właśnie starają się dociec, skąd wzięła się na Marsie tęcza, skoro w atmosferze planety - o ile nam wiadomo - nie ma żadnych cząstek wody.

Bezzałogowy lądownik InSight, który rozpoczął swoją misję w 2018 roku, rejestruje coraz poważniejsze wstrząsy sejsmiczne na Czerwonej Planecie. Trzęsienia ziemi na Marsie, który jest przecież pozbawiony płyt tektonicznych, to kolejny problem zastanawiający badaczy.

Odkąd InSight rozpoczął swoją pracę, na Marsie miało miejsce aż 500 na tyle poważnych drżeń gruntu, że sejsmograf mógł je wychwycić nawet podczas silnego wiatru. 7 i 18 marca miały miejsce wstrząsy o wysokiej magnitudzie 3,3 oraz 3,1. Jak wyjaśnia Radosław Kosarzycki z portalu Spidersweb.pl, dowiadujemy się z tego czegoś istotnego na temat budowy wewnętrznej Marsa. Za drżenia gruntu odpowiada aktywność wulkaniczna. Ma ona miejsce w rejonie szczelin Cerberus Fossae.

Wstrząsy na Marsie

Drżenia marsjańskiego gruntu są częste, ale nieregularne. Trudno na tę chwilę przewidzieć ich występowanie. Podczas zimy na planecie sejsmograf czasem nie potrafi nawet ich wychwycić, bo przeszkadza mu w tym porywisty wiatr. NASA zamierza jednak udoskonalić swoje urządzenie i z tego powodu przedłuża misję lądownika InSight o kolejne dwa lata. Kiedy badaczom uda się lepiej poznać strukturę budowy wewnętrznej Marsa, pozwoli nam to lepiej zrozumieć historię powstania i ewolucję planety.

Jesteście ciekawi?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?