Zamknij

Płonąca mgławica gwiazd. Niesamowite zdjęcie od NASA

13.04.2021 08:46
Kosmos
fot. Shutterstock

Ten kosmiczny obłok wygląda tak, jakby zajął się żywym ogniem. Co jest źródłem tak intensywnego światła? Zobaczcie sami.

Mgławica Płomień widziana z bliska robi ogromne wrażenie. NASA wyjaśnia, co odpowiada za jej wygląd.

Zobacz także: Chmury świecące w nocy. To zdjęcie NASA robi furorę

Płonąca mgławica gwiazd

1500 lat świetlnych od Ziemi, w konstelacji Oriona, znajduje się mgławica emisyjna, która kształtem przypomina rozpalony płomyk. Zawdzięcza temu swoją nazwę - Mgławica Płomień (NGC 2024) z ciemnych pasm pyłu i kilku jaśniejszych obłoków tworzy obraz sprawiający wrażenie, jakby kłębił się w niej ogień. Obecność atomów wodoru nadaje jej dodatkowo naturalną czerwonawą barwę.

Mgławica Płomień wchodzi w skład kompleksu obłoków kształtujących Gwiazdozbiór Oriona. Sąsiaduje m.in. ze słynną mgławicą Koński Łeb. Wraz z innymi obszarami gwiazdotwórczymi tworzy ogromną chmurę, którą podczas ciemniejszych nocy możemy zobaczyć z powierzchni Ziemi. Jak zaznacza NASA, NGC 2024 wyróżnia się na ich tle - tylko ona świeci tak jasnym światłem. Skąd ono się bierze? Sprawdźcie.

Mgławica Płomień (NGC 2024)

Źródłem tak intensywnego blasku wewnątrz mgławicy jest gwiazda potrójna Alnitak, najbardziej wysunięty na wschód obiekt w Pasie Oriona, widoczna po lewej stronie na zdjęciu.

To tzw. błękitny nadolbrzym, najjaśniejsza gwiazda typu widmowego na niebie. Świeci 10 tysięcy razy silniejszym blaskiem niż Słońce. Rzuca na mgławicę tak mocną poświatę, że sprawia wrażenie, jakby NGC 2024 płonęła. Zobaczcie sami:

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?