Zamknij

Jedna z planet Układu Słonecznego posiada piękny ogon. Do niedawna prawie nikt o tym nie wiedział

12.01.2021 09:01
Merkury
fot. Shutterstock

Czy wiedzieliście, że Merkury posiada warkocz? W odpowiednich warunkach można go nawet zobaczyć gołym okiem. Najmniejsza planeta Układu Słonecznego zachwyca swoją kosmiczną "fryzurą". Zobaczcie, jak powstała.

Na bezchmurnym nocnym niebie, niedługo przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca, możemy dojrzeć obiekt przypominający kometę. Nie jest to jednak wcale gazowa otoczka wokół gwiazdy, tylko planeta naszego Układu Słonecznego - Merkury.

Zobacz także: Internauci wybrali najpiękniejsze zdjęcie kosmosu z 2020 roku. Ta mgławica wygląda jak dwoje całujących się ludzi

Merkury jest planetą posiadającą ogon. Wygląda jak kometa

Merkury jest najmniejszą i najbliższą Słońcu planetą w naszym układzie. Znajduje się w odległości ok. 58 milionów km od tej rozżarzonej gwiazdy, podczas gdy Ziemia jest od niej oddalona o ok. 149 milionów km.

Wpływa to na trudność jego obserwacji - do niedawna zupełnie nie wiedziano o tym, że jego atmosfera powoli rozwiewa się w przeciwnym od Słońca kierunku. Dzieje się tak dlatego, że Merkury jest nieustannie narażony na wpływ promieniowania i wiatru słonecznego, w którym znajdują się atomy sodu. Jak wyjaśnia portal GeekWeek, pod wpływem zachodzących wtedy procesów zaczynają one świecić, tworząc piękny ogon przypominający kometę.

Ponieważ planeta ma bardzo słabe pole magnetyczne, znajdujące się w jego egzosferze związki (tlen, sód, wodór, hel i potas) są wyrzucane w kosmos przez wiatr. Tworzy to fascynujące zjawisko, które cały czas się nasila i z tego powodu staje się coraz lepiej widoczne na nocnym niebie.

Warkocz Merkurego ma pomarańczowo-żółtą barwę i może osiągać długość nawet 3,5 miliona kilometrów.

Jak się okazuje, to samo dzieje się na Wenus i na Księżycu, jednak stopień oddziaływania Słońca na te obiekty jest o wiele słabszy i prawie nie widać wywołanego przez to efektu. "Kometą" w naszym Układzie Słonecznym pozostanie więc tylko Merkury. Jego ogon z biegiem czasu będzie się wydłużać.

Podoba wam się jego ozdoba?

Zobacz także: Już niedługo na niebie wystąpi niesamowite zjawisko. Te planety nie były tak blisko siebie od 400 lat

Niewiele osób zyskuje w tym teście maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Rozwiąż quiz

Czy uda ci się rozpoznać gatunek drzewa po jednym zdjęciu?

drzewo
fot. shutterstock

Jakie to drzewo?