Zamknij

Plama na Słońcu zaczęła się błyskawicznie rozrastać. Na dodatek celuje w Ziemię

24.06.2022 09:25
Słońce
fot. Shutterstock

Jedna z plam słonecznych w ciągu 24 godzin zwiększyła swój zakres tak bardzo, że ma teraz rozmiar ogromnej planety. Czy stanowi zagrożenie dla Ziemi?

Od początku roku naukowcy nieustannie donoszą o występowaniu coraz silniejszych wybuchów na powierzchni Słońca. Gwiazda niedawno rozpoczęła kolejny cykl aktywności i zachowuje się w trudny do przewidzenia sposób. Astronomowie poinformowali właśnie, że jedna z plam słonecznych w ciągu jednej doby podwoiła swój rozmiar.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Plama na Słońcu zaczęła się błyskawicznie rozrastać

Plama słoneczna AR3038 z nieznanych powodów znacznie się powiększyła. Jest już trzy razy większa od naszej planety, a według badaczy może jeszcze urosnąć. Wywołuje to niepokój pośród astronomów, którzy zajmują się przewidywaniem pogody kosmicznej. Plamy na Słońcu są bowiem bardzo niestabilne i nie można z góry założyć, że zachowają się w określony sposób. Mogą się powiększyć, zmniejszyć, zmienić swoje położenie albo nagle zupełnie zniknąć.

Każda z nich stanowi źródło rozbłysków, zwanych inaczej wybuchami na Słońcu. Jedna plama słoneczna może wywołać wiele erupcji, następujących jedna po drugiej. Jeśli są one wyjątkowo silne, są zagrożeniem dla Ziemi. Mogą doprowadzić do burzy geomagnetycznej.

Plama na Słońcu podwoiła swój rozmiar. Na dodatek celuje w Ziemię

Na plamę AR3038 zwrócono uwagę przede wszystkim dlatego, że jest ona skierowana bezpośrednio w stronę naszego globu. Jej nagłe rozrastanie się zmartwiło naukowców, bowiem silne promieniowanie słoneczne po dotarciu do ziemskiej atmosfery może wywołać zakłócenia w komunikacji i pracy urządzeń radiowych. Jak twierdzą badacze, szanse na to wynoszą aż 30 procent.

Miłośnicy zórz polarnych już teraz mogą się jednak cieszyć. Jeśli plama pozostanie aktywna, zjawisko ma szansę wystąpić także w Polsce.

Będziecie go wypatrywać?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?