Zamknij

Pierwszy raz udało się sfotografować te gwiazdy. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wiedział, że istnieją

18.06.2021 09:13
Kosmos
fot. Shutterstock

Agencja NASA pochwaliła się na swoim Instagramie wspaniałym zdjęciem wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zobaczcie sami.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, w jak ogromnym stopniu zmieniły się obserwacje astronomiczne na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Tylko kamera w teleskopie NASA mogła wychwycić niektóre obrazy. Dzięki niej wiemy, co znajduje się w kosmosie pod warstwą kosmicznego pyłu. 

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Westerlund 2 - gwiazdy, o których jeszcze niedawno nie wiedziano

Gromada gwiazd Westerlund 2 jest położona w gwiazdozbiorze Kila. Naukowcy szacują, że ma około miliona lat. Na razie nie wiemy o niej zbyt wiele - znajduje się za gęstą chmurą pyłowo-gazową, więc do tej pory nie wiedziano nawet o jej istnieniu. Dopiero kilka lat temu udało się ją zauważyć. Pozwolił na to teleskop wyposażony w możliwość prowadzenia obserwacji w podczerwieni.

Udało się ustalić, że we wnętrzu Westerlund 2 znajduje się kilka potężnych i bardzo jasnych gwiazd, z których część posiada masę ok. 80 razy większą niż Słońce.

Westerlund widziana z bliska

Agencja NASA pochwaliła się najdokładniejszym obrazem tej gromady gwiazd, jaki dotąd powstał. Zdjęcie wykonał niezastąpiony Hubble. Dzięki odpowiedniemu wyostrzeniu obrazu badaczom udało się dowiedzieć, że ten gwiezdny obłok ma kształt otwierającej się muszli.

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?