Zamknij

Nadchodząca pełnia Księżyca będzie inna niż wszystkie. Na niebie wystąpi wtedy rzadkie zjawisko

14.10.2021 09:39
Pełnia Księżyca
fot. Shutterstock

Orionidy w październiku 2021 to kolejna noc spadających gwiazd, której warto wyczekiwać. Roje meteorów zdarzają się rzadko, więc dobrze jest znać ich daty.

Pełnia Księżyca 20 października 2021 wypada na jeden dzień przed zapowiadanym maksimum roju Orionidów. Jednak już wtedy możemy się spodziewać pierwszych spadających gwiazd przecinających nocne niebo.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Pełnia Księżyca 20 października 2021. Noc spadających gwiazd

Noc spadających gwiazd (inaczej: rój meteorów) to zjawisko związane z wędrówkami komet w przestrzeni kosmicznej. Słynne sierpniowe Perseidy to meteory oderwane od komety Swifta-Tuttle'a, która w miarę zbliżania się do Słońca stopniowo się nagrzewa i wytraca fragmenty swojej budowy. Orionidy w październiku będą natomiast szczątkami komety Halleya - najbardziej znanej komety Układu Słonecznego.

Spadające gwiazdy to w rzeczywistości ziarna kosmicznego pyłu. Powierzchnia komety, która jest pokryta lodem, w miarę zbliżania się do źródła ciepła (w tym przypadku naszej gwiazdy centralnej) zaczyna sublimować, co prowadzi do odrywania się jej szczątków. Te drobinki materii następnie spalają się w górnych warstwach ziemskiej atmosfery z prędkością 66 km/s.

Zanim nastanie maksimum roju, pierwsze meteory zaczną się spalać o wiele wcześniej. Noc pełni Księżyca 20 października 2021 będzie więc podwójnie magiczna - z pewnością możemy się po niej spodziewać przepięknych widoków.

Noc spadających gwiazd - październik 2021

Szczyt Orionidów wypada w nocy z 21 na 22 października 2021. Będziemy wtedy mogli zobaczyć około 25-30 spadających gwiazd na godzinę. Astronomowie twierdzą, że szansę na dostrzeżenie meteorów będziemy mieć aż do 7 listopada - do tego dnia Orionidy będą wchodzić w ziemską atmosferę.

Będziecie ich wypatrywać?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?