Zamknij

Oto najmniejsze góry w kosmosie. Mają około pół milimetra wysokości

21.07.2021 09:30
Kosmos
fot. Shutterstock

Naukowcy z Southampton ustalili, że na powierzchni gwiazd neutronowych znajdują się wypiętrzenia, które można nazwać górami. Są jednak tak małe, że prawdopodobnie nigdy nie będziemy mieli szansy ich zobaczyć.

Największą ciekawostką, jaką zaprezentowali badacze podczas tegorocznej edycji National Astronomy Meeting 2021, było ich odkrycie dotyczące gwiazd neutronowych. Jak się okazuje, w kosmosie występują milimetrowe góry.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Najmniejsze góry w kosmosie

Na powierzchni gwiazd neutronowych, czyli pozostałości po wybuchu gwiazd, występują niewielkie wzniesienia. Astronomowie z Uniwersytetu w Southampton stworzyli ich dokładne modele, by przeprowadzić na nich badania. Dzięki temu udało im się dowiedzieć, że na powierzchni tych obiektów występują prawdopodobnie najmniejsze góry we Wszechświecie.

Gwiazdy neutronowe to obiekty o takiej gęstości, jakiej nie jesteśmy nawet w stanie sobie wyobrazić. Jak wyjaśnia Aleksander Kowal z portalu chip.pl, mając nawet 10 km średnicy mogą ważyć tyle, co Słońce. Taki stan rzeczy powoduje, że posiadają bardzo silną grawitację. Przyjmują z tego powodu kształt idealnie symetrycznej kuli, a wyrastające na niej "góry" mają zaledwie ułamek milimetra wysokości. Występujące tam przyciąganie sprawia, że żadna z nich nie ma szans urosnąć wyżej.

Te góry mają pół milimetra wysokości

Na poniższym nagraniu możemy zobaczyć przykłady gwiazd neutronowych i przyjrzeć się temu, jak prezentują się te doskonale symetryczne obiekty w kosmosie. Choć wzniesienia na ich powierzchni byłyby dla nas niewidoczne gołym okiem nawet z bliska, zabawnie jest wiedzieć, że się tam znajdują.

My sami nie moglibyśmy zresztą zbliżyć się do tych obiektów. Przyciąganie grawitacyjne tych gwiazd wciągnęłoby nas do środka. Najmniejsze góry w kosmosie możemy więc dojrzeć jedynie w wyobraźni.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta