Zamknij

Odkryto tajemnicze wzory na powierzchni Ziemi. Takie same występują na Marsie

21.10.2021 09:49
Kosmos
fot. Shutterstock

Tajemnicze kręgi czy układające się równolegle pasy gleby jeszcze do niedawna były powodem głębokiego zastanowienia badaczy. Teraz udało im się znaleźć wyjaśnienie dla tego zjawiska. To niebywałe, jakie wzory potrafi stworzyć natura.

Na Ziemi często występują powtarzające się wzory. Jednak gdy zupełnie same z siebie układają się na powierzchni gleby, mogą wzbudzać niepokój i zdumienie. Grupa badaczy wybrała się do Norwegii, by odkryć, z jakiego powodu tworzą się tam mistyczne kamienne kręgi i inne podobne zjawiska. Ich odkrycie jest fascynujące.

Zobacz także: Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

Tajemnicze wzory na powierzchni Ziemi

W wielu różnych miejscach na naszej planecie tworzą się niezwykłe formy ukształtowania terenu. To kręgi z kamieni, które układają się same, równoległe pasy z piasku, a także przedziwne wzniesienia. Łączy je jedno - wyglądają tak, że aż trudno uwierzyć, że ułożyły się w taki sposób bez niczyjej pomocy. Najczęściej występują tam, gdzie brakuje roślinności, w surowym i chłodnym klimacie. Co jednak odpowiada za ich powstanie? Jak dotąd nikt nie potrafił tego wyjaśnić.

Grupa naukowców udała się na badania na terenie Svalbardu. Oto widoki, na które udało jej się natrafić:

Zdumiewające, prawda? Aż trudno uwierzyć, że za powstanie tych niezwykłych wzorów odpowiada... lód. Wyniki badań opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences” świadczą o tym, że pewna szczególna jego odmiana - lód włóknisty - przesuwa glebę w różnych kierunkach.

Lód włóknisty tworzy wzory na Ziemi

Kryształy lodowe wytwarzające się z wód glebowych mają tendencję do tego, żeby "rosnąć" ku górze. To lód wystający z ziemi, ustawiający się w pionie. Włókna wypychają glebę i przesuwają kamienie, a gdy te zaczynają gromadzić się w jednym miejscu, stopniowo zaczynają układać wzory. Zastanawiające jest jednak to, że skały przesuwają się ku sobie.

Ta tendencja do przesuwania się kamieni w kierunku kamienistych obszarów wydaje się bardzo, bardzo silna. Na płaskim terenie kamienie miały tendencję do tworzenia pętli i wirów, a na łagodnym zboczu - do układania się w rzędy - stwierdzili naukowcy.

Jeden z autorów badania, geolog Bernard Hallet, zasugerował w treści publikacji, że podobne procesy mogą zachodzić też na Marsie. Na Czerwonej Planecie występują jeszcze bardziej skomplikowane kształty, które również mógł wyrzeźbić lód.

Zobaczcie, jak wyglądają igiełki lodu włóknistego. Potraficie sobie wyobrazić, że takie kilkucentymetrowe kryształy mogą zmieniać położenie kamieni?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?