Zamknij

Obłędny wschód Słońca podczas przesilenia letniego. Piękne zdjęcie od NASA

21.06.2021 09:19
Kosmos
fot. Shutterstock

W nocy 21 czerwca 2021 roku rozpoczęło się astronomiczne lato. Z tej okazji agencja NASA podzieliła się fotografią o symbolicznym znaczeniu.

Amerykańska Agencja Kosmiczna powitała lato zdjęciem wschodu Słońca nad Stonehenge. Dlaczego wybrała właśnie to miejsce? Sprawdźcie.

Zobacz także:  Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Przesilenie letnie nad Stonehenge

Agencja NASA postanowiła uczcić rozpoczęcie nowej pory roku w nietypowy sposób. Nawiązała do historii, publikując zdjęcie wschodu Słońca nad Stonehenge. To kamienny krąg w Anglii, którego pochodzenie jest nieznane. Budowla składa się z potężnych kamieni sięgających wysokości 9 m i ważących około 25 ton. Najstarsze elementy mają około 5 tysięcy lat.

Naukowcom wciąż nie udało się ustalić, do czego służyło to miejsce. Wielu historyków uważa, że była to świątynia kultu Słońca - wskazuje na to położenie kamieni, ściśle związane z ruchem promieni słonecznych. Starożytni kapłani mogli w tym miejscu uprawiać rytualne obrzędy.

Inna teoria natomiast wskazuje, że Stonehenge było obserwatorium astronomicznym. Miejsce jest uznane za jeden z cudów świata i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego prawdziwe znaczenie do dziś stanowi zagadkę.

Wschód Słońca nad Stonehenge

Trzeba przyznać, że widok wschodzącego Słońca nad kamiennym kręgiem robi ogromne wrażenie. Zdjęcie zostało wykonane w dniu przesilenia letniego w 2021 roku.

Chcielibyście przywitać lato w tym miejscu?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?