Zamknij

Obłędne zdjęcie zaćmienia Księżyca. "NASA zaczyna tworzyć poezję"

Magdalena Pawłowska
10.06.2021 10:51
Kosmos
fot. Shutterstock

26 maja 2021 roku miało miejsce wyjątkowe zaćmienie Księżyca. NASA pochwaliła się jego pięknym zdjęciem. Internauci zwrócili uwagę na poetycki opis stworzony przez agencję.

Pełnia Księżyca 26 maja była inna niż zwykle. Miała wtedy miejsce tzw. superpełnia - naturalny satelita naszej planety znalazł się najbliżej Ziemi na swojej ekliptyce. Dodatkowo wystąpiło wtedy zaćmienie. NASA wspomina to zdarzenie, publikując niesamowite zdjęcie.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Obłędne zdjęcie zaćmienia Księżyca

Trwa sezon zaćmień - po całkowitym zaćmieniu Księżyca 26 maja 2021 roku dziś występuje częściowe zaćmienie Słońca. Zawsze mają one miejsce razem i następują po sobie w odstępie około 3 tygodni, najczęściej dwa razy w roku. Na facebookowym profilu NASA pojawiła się właśnie pamiątka po pełni Księżyca, która otworzyła ten sezon. Została opatrzona poetyckim opisem:

Ten Księżyc wydaje się bardzo dziwny. Trwała pełnia, zwana o tej porze roku Kwiatowym Księżycem. Ale nie to uczyniło go dziwnym - pełnie występują raz na miesiąc. Ten Księżyc był Superksiężycem, co oznacza, że osiągnął pełną fazę zbliżenia do Ziemi na swojej lekko eliptycznej orbicie. Nieco dziwnie było patrzeć, jak wydaje się o wiele większy i jaśniejszy. A przechodził akurat swoje całkowite zaćmienie. Wyglądał dość dziwnie - był ciemny, nierównomiernie oświetlony i przybrał czerwoną barwę. Dlatego mogliśmy go nazwać Kwiatowym, Krwawym Superksiężycem.

Fani NASA z rozbawieniem stwierdzili, że agencja zaczęła zajmować się astronomią i pisaniem poezji jednocześnie. Trzeba jednak przyznać, że obraz opublikowany na stronie domaga się pięknego opisu.

Pełnia Księżyca 26 maja

Zdjęcie wykonane przez astrofotografa Helmuta Edera to pełnia Księżyca w zaćmieniu na tle Drogi Mlecznej. Zobaczcie sami:

Jeśli robi na was wrażenie, nie zapominajcie, że dziś do godziny 13:53 będziemy mogli wypatrywać na niebie częściowego zaćmienia Słońca. Nie przegapcie tego widowiska, ale pamiętajcie o ochronie wzroku.

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?