Zamknij

Nowy teleskop NASA wygląda prześmiesznie. Niedługo start jego misji

01.12.2021 12:12
Kosmos
fot. Shutterstock

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba budowano przez kilkanaście lat. Długo przekładano jego start, jednak nareszcie się go doczekamy. NASA zapowiada, że ruszy w kosmos już 22 grudnia.

Nowy teleskop NASA to następca legendarnego Hubble'a. Ten świetnie wykwalifikowany sprzęt stanie się niedługo najważniejszym obserwatorium kosmosu. Dzięki niemu poznamy tę przestrzeń o wiele lepiej niż dotychczas. Trudno jednak nie zauważyć, że Teleskop Webba swoim kształtem bardzo przypomina pewien smakołyk. Jesteście ciekawi? Sprawdźcie.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Teleskop Jamesa Webba wygląda jak miód

Teleskop został nazwany na cześć drugiego administratora NASA, Jamesa Webba, który odpowiadał m.in. za przygotowanie misji Apollo. Budowano go w latach 2007-2021. Ma służyć do obserwacji w podczerwieni - pomoże nam poznać rodzące się gwiazdy i formujące się galaktyki, a także najstarsze obiekty w kosmosie. Sprawi, że dowiemy się więcej o nowych planetach.

Jest zwierciadłem składającym się z 18 sześciokątnych luster. Będą one odbijały promieniowanie podczerwone dzięki temu, że zostały pokryte cienką warstwą złota. Zarówno budowa teleskopu, jak i jego barwa, sprawiają jednak, że do złudzenia przypomina plaster miodu.

Nowy teleskop NASA przypomina plaster miodu

Teleskop Jamesa Webba swoim wyglądem może wywołać skojarzenie z ulem pełnym pszczół albo bajką o Kubusiu Puchatku. Na niektórych zdjęciach wygląda dodatkowo tak, jakby miał buzię.

Niedawno poinformowano, że zaczął już tankować paliwo i szykuje się do startu, który nastąpi za trzy tygodnie, 22 grudnia. Trzymacie kciuki, żeby się udało?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?