Zamknij

Już dziś w nocy zobaczysz spadające gwiazdy! Przed nami maksimum aktywności roju Lirydów

21.04.2020 11:40
Gwiazdy nad ziemią widziane z perspektywy kosmosu
fot. Shutterstock

Spadające gwiazdy zawsze są niesamowitym zjawiskiem. Te jednak będą wyjątkowe! Tylko raz w roku możemy tak dokładnie zobaczyć deszcz Lirydów.

Wszechświat ma nam wiele do zaoferowania. Od czasu do czasu na niebie możemy zauważyć niezwykłe zjawiska, które zapierają dech w piersiach. Dziś w nocy po raz kolejny będzie ku temu okazja. Okazuje się bowiem, że właśnie w nocy z 21 na 22 kwietnia na niebie będziemy mogli zaobserwować maksimum meteorów z roju Lirydów. Innymi słowy, na niebie ukażą nam się spadające gwiazdy! O której dokładnie będzie można zaobserwować to wyjątkowe zjawisko?

Zobacz także: Horoskop dzienny na wtorek 21 kwietnia dla każdego znaku zodiaku 

Noc spadających gwiazd kwiecień 2020! O której zobaczymy maksimum roju Lirydów?

Rój Lirydów to zjawisko znane każdemu miłośnikowi astronomii. Trudno się dziwić, że jest tak uwielbiany przez fanów kosmosu. Jest to naprawdę niesamowite zjawisko.

Zazwyczaj można je zaobserwować w ciepłe, kwietniowe noce. Lirydy to jeden z najbardziej wyczekiwanych rojów w roku, kiedy to przez kilka dni możemy zaobserwować tzw. spadające gwiazdy. Rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy 16 kwietnia, jednak najbardziej widoczne w tym roku będą w nocy z 21 na 22 kwietnia.

Żeby dostrzec to niesamowite zjawisko, najlepiej wybrać się w miejsce zacienione, ale z dala od drzew i miasta. Wówczas będą najlepiej widoczne. Można jednak próbować je dostrzec także z balkonu. Nie potrzebujesz do tego lornetek i teleskopów - będą widoczne gołym okiem.

Koniecznie zatem wyglądaj Lirydów dziś wieczorem. Najlepiej widoczne będę po godzinie 23:00.

Zobacz także: Te znaki zodiaku najczęściej mają seryjni mordercy. Sprawdź, czy jesteś na liście! 

Maksimum meteorów z roju Lirydów - na czym polega?

Lirydy znane są już od starożytności i związane są z kometą Thatchera. Ich drogi przecinają się na granicy gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa. Ich aktywność przypada zazwyczaj na okres 16-25 kwietnia.

W tym roku mamy okazję zobaczyć około 20 spadających Lirydów w ciągu godziny. I choć nie jest to tak spektakularne zjawisko jak deszcz Perseidów, który zazwyczaj ma miejsce w lecie, również może wywołać na nas ogromne wrażenie.

Zobacz także: Te 4 znaki zodiaku mają najtrudniejszy charakter. Są nieprzyjemne w kontaktach z drugą osobą i zawsze mają rację

Myślisz, że opis twojego znaku zodiaku do ciebie nie pasuje? Może urodziłeś się pod inną gwiazdą? Sprawdź to! 

Znaki zodiaku
Rozwiąż quiz

Sprawdź, którym znakiem zodiaku jesteś naprawdę

Znaki zodiaku

Z którym żywiołem się utożsamiasz?