Zamknij

Nigdy dotąd nie wykonano tak szczegółowego zdjęcia tego zjawiska. Widok jest obłędny

15.07.2021 10:17
Kosmos
fot. Shutterstock

Ta fotografia zaćmienia Słońca powstała dzięki wykorzystaniu technologii obrazu HDR. Możemy na niej zobaczyć o wiele więcej, niż na innych pracach przedstawiających to zjawisko.

Na instragramowym profilu The Our Galaxies pojawiło się niezwykłe zdjęcie ukazujące całkowite zaćmienie Słońca. Praca astrofotografa Sebastiana Voltmera jest wyjątkowa.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Najbardziej szczegółowe zdjęcie zaćmienia Słońca

Sebastian Voltmer, badacz kosmosu i astrofotograf, zarejestrował zjawisko zaćmienia nad USA przy użyciu technologii High Dynamic Range. Wykonał serię ujęć, które następnie nałożył na siebie.

Technologia HDR opiera się na odpowiednim stopniowaniu pośrednich tonów między bielą a czernią. Szeroki zakres dynamiki obrazu zwiększa rozpiętość widzialnych barw. Mówiąc najprościej, pozwala to na dostrzeżenie szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach wykonywanego zdjęcia. W przypadku prac astrofotografów, którzy chcą uchwycić zjawisko zaćmienia, ma to ogromne znaczenie.

Praca Voltmera przedstawia nie tylko tarczę Księżyca zasłaniającego Słońce, lecz także koronę słoneczną wraz z jej aktywnością - wyrzutami gazu i gorącej plazmy. To najbardziej realistyczne ukazanie naszej gwiazdy podczas jej zaćmienia, jakie mogliśmy zobaczyć. Inne sposoby ukazywania tego zjawiska opierają się najczęściej na tak dużym kontraście, że widzimy na nich tylko jasną obręcz - tzw. pierścień ognia. Dzięki Voltmerowi możemy się dowiedzieć, jak wygląda on naprawdę.

Obłędny widok zaćmienia Słońca

Zobaczcie sami, jak prezentuje się Słońce w chwili zaćmienia. Ta fotografia pozwala nam zrozumieć, że nawet wtedy, gdy światło gwiazdy przez chwilę nie dociera do naszej planety, jej aktywność wciąż pozostaje silna. Zobaczcie sami:

Wyrzuty masy koronalnej z biegiem lat mają się zwiększać, przez co - jak twierdzą naukowcy - gwiazda centralna naszego Układu Słonecznego kiedyś zgaśnie. Potraficie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta