Zamknij

Nigdy dotąd nie widziano takiego wschodu Słońca. "Coś takiego może się wydarzyć tylko raz"

08.06.2021 08:42
Zaćmienie
fot. Shutterstock

10 czerwca 2021 roku na niebie wystąpi częściowe zaćmienie naszej gwiazdy centralnej. Agencja NASA opublikowała z tej okazji fascynujące zdjęcie. Zobaczcie sami.

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku to najbardziej wyczekiwane wydarzenie astronomiczne w tym miesiącu. Amerykańska Agencja Kosmiczna przypomniała właśnie niepojęty widok tego zjawiska sprzed dwóch lat.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

NASA pokazuje częściowe zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy przez krótką chwilę zakrywa je Księżyc. Z perspektywy obserwatora znajdującego się na Ziemi wygląda to tak, jakby Słońce samo stało się Księżycem (w przypadku częściowego zaćmienia) albo zmieniło się w tzw. pierścień ognia, czyli jasną obrączkę kontrastującą z ciemnym dyskiem luny (gdy obserwujemy całkowite zaćmienie).

W zależności od tego, w którym miejscu na naszej planecie się znajdujemy, przedstawia się to inaczej. 10 czerwca 2021 roku obrączkowe zaćmienie Słońca zobaczą mieszkańcy Kanady, Rosji i Grenlandii. W Polsce ukaże się nam jako zaćmienie częściowe, po raz pierwszy od kilku lat.

Miłośnicy astronomii z niecierpliwością wyczekują tego widowiska. Agencja NASA postanowiła z tej okazji przypomnieć, jak niesamowicie może wyglądać.

Wschód Słońca podczas zaćmienia

Zaćmienie Słońca może stanowić naprawdę spektakularny widok. Tak stało się w 2019 roku w Katarze, a astrofotograf Elias Chasiotis uchwycił ten obraz na zdjęciu. 

Ciemne kółko znajdujące się w górnej części Słońca to Księżyc, ale... jest nim również kształt tuż poniżej. Niezwykle rzadkie zjawisko, związane z optyką atmosfery, wystąpiło w tzw. warstwie inwersyjnej. Znajduje się tam bardzo ciepłe powietrze, które działa jak olbrzymia soczewka i zmienia kształt obiektów na niebie. Dlatego na zdjęciu możemy zobaczyć coś w rodzaju "podwójnego zaćmienia" podczas wschodu Słońca.

Fani NASA byli pod ogromnym wrażeniem tej fotografii. Pisali w komentarzach:

Jak to jest możliwe?!

 

Wygląda jak wschód Księżyca!

 

Coś takiego może się wydarzyć tylko raz...

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?