Zamknij

Niezwykłe zdjęcie komety NEOWISE. Za naszego życia już nigdy jej takiej nie zobaczymy

02.08.2021 12:09
Kosmos
fot. Shutterstock

Pasjonaci obserwacji nocnego nieba w ubiegłym roku wypatrywali jej niemal każdej nocy. Choć jest kometą długookresową, nie będziemy mieli kolejnej szansy na to, żeby dopatrzeć się jej gołym okiem. Agencja NASA pochwaliła się obłędnym widokiem słynnej komety NEOWISE.

Na facebookowym profilu agencji NASA pojawiło się zdjęcie obiektu C/2020 F3 (NEOWISE) wykonane w ubiegłym roku w Instytucie Fizyki w Opavie. Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała je, by przypomnieć, że w tym roku nie mamy już szansy zobaczyć komety z tak bliskiej odległości.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

NASA pokazuje niezwykłe zdjęcie komety NEOWISE

C/2020 F3 (NEOWISE) to kometa długookresowa, która w ubiegłym roku zbliżyła się do Ziemi na rzadko spotykaną odległość - ok. 43 mln kilometrów. Jak wyjaśnia NASA, pierwszy raz w historii mieliśmy okazję wykonać zdjęcia takiego obiektu po tak bliskim przejściu od Słońca. Kometa 5 km długości i posiada warkocz gazowo-pyłowy, rozciągający się na ok. 18 km. Tak wyglądała na wieczornym niebie:

NEOWISE była najjaśniejszą kometą widoczną na naszej półkuli od 1997 roku. Przez krótki czas w Europie mieliśmy szansę zobaczyć ją gołym okiem. Niektórzy sądzili więc, że tego lata również będą mieli szansę ujrzeć taki spektakularny widok. To niestety nieprawda - kometa wciąż jest w ruchu i zdążyła się już oddalić od naszej planety. Po raz kolejny zbliży się do Ziemi za ok. 7 tysięcy lat.

Kometa NEOWISE w Polsce

Latem 2020 roku kometa NEOWISE była doskonale widoczna również na terenie Polski. Mieszkańcy wsi i miast wychodzili nocą z domu, by zobaczyć ją na niebie. Powstały też nagrania, które zapierają dech - należy do nich np. film "Podlaska noc 2.0". Zobaczcie, jakie zdjęcia zamieszczali internauci:

Wypatrywaliście komety NEOWISE?

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta