Zamknij

Niezwykłe ujęcie listopadowego zaćmienia Księżyca. Zdjęcie od NASA podbija sieć

26.11.2021 11:27
Kosmos
fot. Shutterstock

Zaćmienie Księżyca 19 listopada 2021 było najdłuższym zaćmieniem Księżyca w tym stuleciu. Agencja NASA pokazała właśnie na swoim facebookowym profilu, jak wyglądało to niesamowite zjawisko. Widok zapiera dech w piersiach.

Zaćmienie Księżyca 19 listopada 2021 roku nie było widoczne na terenie naszego kraju. Z całego świata napływają jednak zdjęcia i nagrania, które umożliwiają przyjrzenie się temu malowniczemu zjawisku. Agencja NASA wyróżniła właśnie jedną z fotografii. Możemy na niej zobaczyć czerwony Księżyc.

Zaćmienie Księżyca 19 listopada 2021 roku

Zaćmienie Księżyca to zjawisko wynikające z nieustannego ruchu ciał niebieskich. Zawsze odbywa się podczas pełni, najczęściej 2 lub 3 razy w roku. Może być częściowe lub całkowite. Gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii, naturalny satelita naszej planety traci dostęp do światła.

Przez wiele lat zjawisko to wzbudzało silne emocje pośród ludzi. Naturalny satelita naszej planety podczas zaćmienia przyjmuje rdzawo-czerwoną barwę i traci swój blask. Dawniej nazywano to "krwawym księżycem". Ponieważ działo się to podczas pełni, obawiano się z tego powodu kataklizmów lub innych nieprzewidzianych wydarzeń. Dziś uważa się po prostu, że jest to przepiękny, poruszający widok.

Jak wygląda zaćmienie Księżyca?

Agencja NASA opublikowała właśnie na swoim profilu obłędną fotografię. Ujęcia, z których ją złożono, rejestrowano przez ponad półtorej godziny. Możemy więc zobaczyć, jak zmieniał się obraz Księżyca podczas zaćmienia.

Pasjonaci nocnego nieba lubią obserwować to zjawisko przez wzgląd na zmieniającą się barwę naszego naturalnego satelity. Lubicie, gdy Księżyc staje się czerwony? A może wolicie obserwować zaćmienie Słońca? Jeśli tak, mamy dla was dobrą wiadomość - wystąpi ono na niebie już  4 grudnia.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?