Zamknij

Nietypowy obraz na tle zaćmienia Słońca. Można było go zobaczyć tylko przez sekundę

11.06.2021 11:06
Kosmos
fot. Shutterstock

Na tle zaćmienia Słońca 10 czerwca 2021 roku przez niecałą sekundę można było zobaczyć tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Przelot ISS na tle innych obiektów w kosmosie, takich jak np. Księżyc, zawsze robi ogromne wrażenie na miłośnikach obserwacji nieba. 10 czerwca 2021 jeden z fotografów wykonał niesamowite zdjęcie - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przez bardzo krótką chwilę tworzyła "podwójne zaćmienie".

Zobacz także:  Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku było najważniejszym wydarzeniem astronomicznym w tym miesiącu. Wiele osób uważało je za najistotniejsze w roku, bo po raz pierwszy od 6 lat mieliśmy okazję zobaczyć je w Polsce.

Popularyzator i badacz astronomii, Karol Wójcicki, zwracał uwagę, że przez niecałą sekundę podczas zaćmienia będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną przelatującą na tle Słońca. Nie tak łatwo było wykonać zdjęcie tego tranzytu - które można nazwać "podwójnym zaćmieniem" - jednak jednemu z fotografów się to udało.

W króciutkiej przerwie w zachmurzeniu udało mi się uchwycić nie tylko częściowe zaćmienie Słońca, ale też tranzyt ISS. To było coś niesamowitego, jeszcze trzęsą mi się ręce! - napisał twórca zdjęcia.

Taki widok trafia się tylko raz. Jesteście ciekawi, jak to wyglądało? Sprawdźcie sami.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle zaćmienia Słońca

Karol Wójcicki na blogu "Z głową w gwiazdach" opublikował niezwykłe zdjęcie tranzytu ISS na tle zaćmienia. Wykonał je fotograf Tomek Wiśniewski. Zobaczcie sami:

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?