Zamknij

Nietypowe chmury w naszym Układzie Słonecznym. Utworzyły kształt twarzy

09.06.2021 11:08
Jowisz
fot. Shutterstock

Agencja NASA pochwaliła się bardzo ciekawym zdjęciem największej planety naszego Układu Słonecznego. Jak się okazuje, chmury na Jowiszu raz na jakiś czas formują zabawny kształt.

Sonda Juno podczas obserwacji Jowisza natknęła się na interesujący obraz. To formacja chmur, które tworzą kształt twarzy.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Nietypowe chmury w naszym Układzie Słonecznym

Zwolennicy teorii spiskowych nieustannie doszukują się ludzkich kształtów na Marsie. Astronom Jason Major natrafił na coś o wiele ciekawszego podczas obserwacji innej planety. Zauważył, że trzy potężne cyklony na Jowiszu układają się wobec siebie w interesujący sposób. By to odkryć, obrócił obraz wykonany przez sondę NASA o 180 stopni.

Największa planeta naszego Układu Słonecznego jest gazowym olbrzymem. Na takich obiektach niebieskich często występują potężne burze. Charakterystyczny punkt na powierzchni, zwany Wielką Czerwoną Plamą, to ogromny szalejący antycyklon, który trwa od 357 lat. Wieje z prędkością 644 km/h, co aż trudno sobie wyobrazić - najsilniejsze huragany na Ziemi przemieszczają się o wiele wolniej (ok. 120 km/h).

Jak się okazało, mniej znane burze na planecie tworzą ciekawą formację chmur. Buzia na Jowiszu doczekała się nawet swojej nazwy. Naukowcy nadali jej tożsamość - nazywa się Jovey McJupiterface.

Twarz na Jowiszu

Chmury formujące kształt twarzy uchwyciła sonda Juno. Trzeba przyznać, że ludzik na Jowiszu na dosyć zabawną minę. Imię "Jovey" oznacza radość i pełnię życia. Jak sądzicie - pasuje do tej postaci?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?