Zamknij

Niedługo zobaczymy, jak w kosmosie rodzi się kometa. To prawdziwa sensacja

21.10.2021 11:19
Kometa
fot. Shutterstock

Jak powstaje jedno z najbardziej malowniczych zjawisk w przestrzeni kosmicznej? Niedługo będziemy mieli okazję przyjrzeć się temu z bliska.

Komety to fascynujące, piękne, ale i przerażające zjawisko. Nikt nie chciałby natknąć się na ich odłamki w kosmosie. Naukowcy odkryli też niedawno, że część z nich może zawierać trujący alkohol. Mimo to mamy wiele powodów, by cieszyć się z ich obecności. Warto więc poznać je lepiej - a niedługo przydarzy się ku temu okazja. Po raz pierwszy w historii zobaczymy narodziny takiego obiektu.

Zobacz także: Na Ziemi istnieje kosmiczny naród. Ma ponad milion obywateli

Jak wyglądają narodziny komety w kosmosie?

Do tej pory ludzkość interesowała się kometami głównie przez wzgląd na proces ich rozpadu. Mowa oczywiście o nocach spadających gwiazd, takich jak sierpniowe Perseidy czy październikowe Drakonidy i Orionidy.

Gdyby nie to, że obiekty przemierzające przestrzeń kosmiczną nagrzewają się po zbliżeniu do Słońca, nie mielibyśmy okazji zachwycać się ich drobnymi fragmentami spalającymi się w ziemskiej atmosferze. To właśnie komety podczas swojej wędrówki zapewniają nam deszcz meteorów i dostarczają widoków zapierających dech. Przysłowiowe "gwiazdki z nieba" to w rzeczywistości maleńkie cząstki komet, które się od nich oderwały.

Innym fascynującym zjawiskiem związanym z obserwacją tych obiektów są oczywiście ich przepiękne warkocze. Powstają wtedy, gdy lód znajdujący się w jądrze komety zaczyna sublimować pod wpływem ciepła. Taki malowniczy ogon może się rozciągać nawet na miliony kilometrów. Według naukowców to właśnie proces jego wytwarzania powinniśmy uznać za faktyczne narodziny komety.

Jak dotąd nigdy nie mieliśmy okazji, by zobaczyć coś takiego z bliska. Naukowcy z Chicago wpadli jednak na fascynujący pomysł - upatrzyli sobie obiekt zwany centaurem, który w 2063 r. zbliży się do Słońca i najprawdopodobniej zamieni w kometę. Zamierzają wysłać w jego kierunku sondę kosmiczną, by... udała się za nim w pościg. Zarejestruje ona proces wytwarzania się warkocza - określi, kiedy się on rozpoczął, w jaki sposób przebiegał i jakie skrywa w sobie tajemnice. Jeśli się uda, to będzie prawdziwa sensacja - nie mamy żadnych szans na obserwację tego zjawiska z powierzchni Ziemi.

Najważniejsze komety w historii

Komety fascynują ludzkość od wieków. Kiedyś stanowiły tajemnicze, niewyjaśnione zjawisko. Dziś wiemy o nich coraz więcej, a najnowsze badania pozwolą się dowiedzieć, w jaki sposób się one formują. Zobaczcie, jak wyglądały komety, które zrobiły największe wrażenie na mieszkańcach naszego globu.

Która z nich podoba wam się najbardziej?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?