Zamknij

Niebieskie elfy i czerwone skrzaty. To najbardziej zagadkowe zjawiska w kosmosie

13.10.2021 13:10
Kosmos
fot. Shutterstock

Raz na jakiś czas nad Ziemią ukazują się tajemnicze zjawiska, które pozostają niezrozumiałe dla astronomów. Dżety z całą pewnością do nich należą. Przeczytajcie, czym są i i czego dowiedzieliśmy się o nich do tej pory.

Dżety i sprite'y to promienie światła występujące najczęściej nad burzami. Ich wygląd bywa mylący - przypominają potężne eksplozje. Naukowcy nadali im jednak baśniowe nazwy. Mówią o nich "czerwone skrzaty" (lub "duszki") i "niebieskie elfy".

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Dżety - najbardziej zagadkowe zjawiska w kosmosie

Badaczom jak dotąd nie udało się ustalić, z jakiego powodu nad chmurami burzowymi występują błyski światła, które sięgają na ogromne wysokości i przypominają eksplozje ładunku wybuchowego. Nietypowe pioruny mogą docierać nawet do stratosfery i są doskonale widoczne z kosmosu. Powstają w chmurach, prawdopodobnie na skutek impulsu elektromagnetycznego.

Strumienie światła mogą przyjmować dwie barwy - część z nich jest pomarańczowo-czerwona, a część błękitna. "Czerwone skrzaty" formują się w krótkim czasie, wzbijają się w górę na sekundę i znikają. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że na części nagrań zarejestrowanych przez świadków miały błękitne wąsy. Niebieskie dżety, zwane elfami, to z kolei zjawisko polegające na rozbłysku sięgającym ogromnych wysokości, ale poruszającym się wolniej.

Oba typy piorunów niełatwo zarejestrować. Pojawiły się jednak tak wiele razy, że od pewnego czasu stanowią przedmiot intensywnych badań naukowych. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są określone. Z całą pewnością wytwarzają się nad aktywnymi układami burzowymi na różnych wysokościach (od 15 do nawet 90 km nad powierzchnią naszego globu). Wyróżniają je nie tylko barwy, lecz także to, że kierują się w stronę kosmosu, zamiast ku Ziemi. Nie wiadomo, dlaczego tak jest.

"Niebieskie elfy" i "czerwone skrzaty" - jak wyglądają?

Nietypowe wyładowania atmosferyczne zachwycają swoim niezwykłym wyglądem. W sieci są dostępne nieliczne nagrania, na których możemy je zobaczyć. Agencja NASA pokazała niedawno "czerwonego skrzata" nad Portoryko.

Co ciekawe, wygląda on zupełnie inaczej niż te, które udało się zarejestrować w okolicach Teksasu:

Jak wyglądają "niebieskie elfy"? To wzbijające się w górę pasy błękitnego światła. Możecie to zobaczyć na tym nagraniu:

Które podobają wam się bardziej?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?