Zamknij

Naukowcy odkryli niesamowitą gwiazdę. Jej powierzchnia zajmuje pół Układu Słonecznego

22.06.2022 11:45
Kosmos
fot. Shutterstock

VY Canis Majoris znajduje się 3 tysiące lat świetlnych od Ziemi. Może być jedną z największych i najjaśniejszych gwiazd w kosmosie.

Jak podaje spidersweb.pl, w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa zlokalizowano gwiazdę o masie 40 razy większej niż Słońce. VY Canis Majoris jest nazywana czerwonym hiperolbrzymem.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Naukowcy odkryli niesamowitą gwiazdę. Jej powierzchnia zajmuje pół Układu Słonecznego

VY Canis Majoris jest gwiazdą, która w porównaniu ze Słońcem robi ogromne wrażenie. Gdyby miała stworzyć swój system planetarny, jego elementy musiałyby się znaleźć daleko od centralnej części tego ciała niebieskiego. Powstałe dotychczas układy zniknęłyby we wnętrzu gwiazdy.

Jak wyjaśnia Radosław Kosarzycki, najłatwiej sobie to wyobrazić, zestawiając różne dane na temat naszego Układu Słonecznego.

Słońce ma średnicę 1,3 mln km. W odległości 58 mln km od Słońca znajduje się Merkury. 108 mln km od Słońca znajduje się Wenus. 150 mln km od Słońca znajduje się Ziemia. 228 mln km od Słońca znajduje się Mars - wymienił znawca kosmosu.

VY Canis Majoris, postawiona w miejscu Słońca, przecięłaby swoją powierzchnią orbitę Marsa lub Jowisza. Nasza planeta rozpuściłaby się w jej wnętrzu, podobnie jak wszystkie wymienione wyżej planety skaliste. Tylko gazowe olbrzymy - Jowisz, Saturn, Uran i Neptun - pozostawałyby na zewnątrz. Temperatura tych chłodnych planet z pewnością by się jednak zwiększyła.

VY Canis Majoris - jedna z najpotężniejszych gwiazd w kosmosie

Według szacunków badaczy VY Canis Majoris jest najprawdopodobniej gwiazdą znajdującą się u schyłku swojego życia. To właśnie bowiem umierające gwiazdy znacznie zwiększają swoją powierzchnię, zanim dojdzie do ich ostatecznego wybuchu. Nasze Słońce również kiedyś umrze, a układ planet się rozpadnie.

Jednak w przypadku tej wielkiej gwiazdy naukowcy wcale nie mają pewności co do tego, że zakończy ona swój żywot eksplozją. Postawili bardzo ciekawą hipotezę - według części astronomów tak gigantyczny obiekt nie wybuchnie, a zapadnie się do środka. To sprawi, że zamieni się... w czarną dziurę.

Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?