Zamknij

Najwyższy szczyt świata widziany z kosmosu. Niezwykłe ujęcia astronauty

26.07.2021 10:37
Mount Everest
fot. Shutterstock

Góra Mount Everest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Ziemi. Rzadko jednak mamy okazję przyglądać się jej z perspektywy kosmosu. Ten widok może być dla was zaskoczeniem!

Mount Everest zachwyca i fascynuje niezmiennie od wielu lat. Nie tylko jest najwyższym szczytem na świecie, lecz także - na co wskazują najnowsze dane - cały czas rośnie. Według naukowców może mu przybywać nawet 5 cm w ciągu roku. Według obecnych ustaleń wznosi się aż 8848,86 m nad poziomem morza.

Zobacz także: Czy potrafisz znaleźć Księżyc na tym obrazku? Niezwykła zagadka od NASA

Najwyższy szczyt świata widziany z kosmosu

Mount Everest, zwany również Czomolungmą (w języku tybetańskim oznacza to "Bogini Matka Śniegu"), jest górą położoną na granicy Tybetu i Nepalu. To najwyższy szczyt na Ziemi. Co jednak ciekawe, wcale nie tak łatwo jest wypatrzeć go z kosmosu.

Należy do pasma Himalajów Wysokich, rozciągającego się od masywu Nanga Parbat po przełom rzeki Brahmaputry. Średnia wysokość występujących tam szczytów to ponad 6000 m n.p.m., a Mount Everest to jeden z dziesięciu ośmiotysięczników. Jak napisał astronauta Thomas Pesquet, trudno go odróżnić od innych słynnych gór, takich jak Sziszapangma czy Annapurna.

Gdy próbował go dostrzec, z rozbawieniem zauważył, że najwyższe góry na Ziemi z perspektywy kosmosu wydają się... małe. Zobaczcie, jakie zdjęcia udało mu się wykonać, gdy wreszcie zlokalizował najsłynniejszy szczyt na świecie.

Mount Everest widziany z kosmosu

Tak wygląda góra wznosząca się na wysokość 8848,86 m n.p.m. Czy wam też się wydaje, że szczyt Mount Everest jest na tym zdjęciu dość niewielki?

Dla porównania warto zobaczyć, jak prezentuje się z ziemskiej perspektywy.

Zobacz także: To najdziwniejsze zdjęcie Ziemi z satelity. Nie uwierzycie, że to nasza planeta