Zamknij

Najnowszy obraz Ziemi od NASA. Może budzić poważne obawy

08.06.2021 09:32
Huragan
fot. Shutterstock

Właśnie rozpoczął się sezon huraganów nad Atlantykiem. Agencja NASA pokazała, jak to zjawisko wygląda z kosmosu.

Amerykańska Agencja Kosmiczna poświęci w tym roku sporo uwagi obserwacjom huraganów. Musi zbadać zmiany klimatyczne, które sprawiły, że w ubiegłym roku sezon okazał się rekordowy.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Huragany na Atlantyku

W 2020 roku miał miejsce rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Powstało wtedy najwięcej cyklonów tropikalnych w historii. Było ich aż 30, co oznacza wyjątkowo aktywny okres - odnotowano 30 burz z wiatrem o prędkości 60 km/h lub większej, z których aż 13 przekształciło się w huragan. Przeciętny sezon to 12 burz i 6 huraganów.

To niebezpieczne zjawisko zagraża wielu lokalnym społecznościom. Naukowcy badali je w ubiegłym roku wyjątkowo intensywnie, starając się ustalić przyczynę zmian. Wyczerpała się lista 21 imion, którymi zazwyczaj nazywa się huragany, i trzeba było - co wcześniej się nie zdarzało - skorzystać z alfabetu greckiego.

Badacze dostrzegli też z przerażeniem, że zjawiska z biegiem czasu nie tracą na sile. Jak stwierdzili na podstawie danych z lat 1981-2010, w październiku odnotowuje się najczęściej dwie burze, a w tym roku było ich aż pięć. Nie mieli nawet pewności, czy w listopadzie zakończy się sezon huraganów nad Atlantykiem.

Odpowiada za to proces postępujących zmian klimatycznych, przez które woda w oceanie się nagrzewa. Trzeba jak najszybciej poszukać sposobów na powstrzymanie tego procesu, bo w przeciwnym wypadku wielu ludziom w przyszłości będzie zagrażało niebezpieczeństwo.

NASA pokazuje ogromny huragan nad Ziemią

Agencja NASA ogłosiła właśnie, że zamierza dołączyć do badań prowadzonych przez naukowców i obserwować huragany z kosmosu. Zdjęcie zamieszczone na jej instagramowym profilu nie pozwala na bagatelizowanie problemu. Zobaczcie, jak potężne jest to zjawisko:

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?