Zamknij

Nadchodzący nów Księżyca będzie wyjątkowy. To wyczekiwane wydarzenie astronomiczne

30.11.2021 11:14
Księżyc
fot. Shutterstock

4 grudnia 2021 roku na niebie ukaże się zaćmienie Słońca. To niezwykle rzadkie zjawisko wypada tylko podczas nowiu Księżyca.

Zaćmienie Słońca 4 grudnia to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń astronomicznych w tym roku. Razem z nim na niebie wystąpi nów Księżyca.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Nów Księżyca 4 grudnia 2021 roku

Nów Księżyca pojawi się na niebie 4 grudnia o godzinie 8:44. Tego samego dnia rano rozpocznie się zaćmienie Słońca. Jest to zjawisko polegające na tym, że Księżyc znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią a naszą gwiazdą centralną. Ponieważ ustawiają się wobec siebie w tej samej linii, tarcza luny zasłania nam dostęp do światła. Widzimy wtedy tylko rozżarzoną obrączkę wokół czarnego dysku.

Dlaczego jednak nie widujemy zaćmienia Słońca co miesiąc, skoro fazy Księżyca są cykliczne? Wynika to z tego, że nasz naturalny satelita nie porusza się po idealnie kołowej orbicie. Ma ona kształt elipsy, więc położenie Księżyca względem innych ciał niebieskich się zmienia, podobnie jak kąt nachylenia jego orbity względem orbity Ziemi. Z tego powodu cień Księżyca najczęściej nie sięga naszej planety. Kiedy jednak obie orbity się przecinają, dochodzi do zaćmienia Słońca.

Zaćmienie Księżyca i zaćmienie Słońca - listopad i grudzień 2021 roku

Zaćmienie Słońca zawsze występuje w parze z zaćmieniem Księżyca podczas pełni. Zjawisko to miało miejsce 19 listopada 2021 roku. Okazało się wyjątkowe, bowiem trwało ponad 3 godziny. Sezon zaćmień może wywierać wpływ na nasze samopoczucie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Czujemy się wtedy bardzo zmęczeni lub przeciwnie, wyjątkowo pobudzeni, łatwo wyprowadzić nas z równowagi i niewiele trzeba, by pozbawić nas radosnego nastroju. W tym czasie powinniśmy dbać o siebie bardziej niż zwykle i często przebywać na świeżym powietrzu.

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?